W Katarze zdrożał alkohol

Od 1 stycznia tego roku ceny alkoholu w Katarze wzrosły o 100 procent. Angielskie media już wyliczają, ile piłkarscy kibice będą musieli zapłacić za zgrzewkę piwa czy butelkę wina podczas mistrzostw świata w 2022 roku.

 

Władze Kataru zdecydował się na drastyczną podwyżkę podatku na alkohol, spełniając tym złożoną obywatelom tego arabskiego kraju pod koniec ubiegłego roku obietnicę, że doprowadzą do wzrostu cen towarów „szkodliwych dla zdrowia”. Jeśli nie zmienią tej decyzji w najbliższych latach, jej skutki odczują też w 2022 roku piłkarscy kibice, którzy przyjadą do Kataru na finały mistrzostw świata. W angielskich mediach natychmiast pojawiły się szczegółowe wyliczenia dotyczące cen wyskokowych trunków. I tak wedle podawanych przez nie wyliczeń za zgrzewkę piwa (24 puszki o pojemności 0,33 l) trzeba będzie zapłacić 384 riale katarskie, czyli w przeliczeniu około 84 funty. W złotówkach daje to kwotę około 400 złotych, a to oznacza, że koszt jednej puszki piwa w naszej narodowej walucie wyniesie ponad 16 złotych.

Równie szokująco prezentują się ceny wina. Najtańsze gatunki wyceniono na 18 funtów za butelkę (około 85 złotych), ale zupełnie absurdalnie z punktu widzenia Europejczyka wyglądają ceny tzw. twardych alkoholi. Dla przykładu – za litrową butelkę ginu futbolowym fanom przyjdzie zapłacić podczas pobytu w Katarze 73 funty, czyli około 350 złotych.
Cena nie będzie jedynym ograniczeniem spożycia alkoholu. Organizatorzy MŚ 2022 już zapowiedzieli, że kibice będą mogli pić alkohol tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach (obecnie jest to dozwolone w niektórych hotelach, klubach czy pubach). W Katarze publiczne spożywanie alkoholu jest bowiem prawnie zabronione. Mundial w tym kraju odbędzie się w dniach od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.