28 marca 2024

Zwycięstwo Zmarzlika w Krsko

Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Słowenii w Krsko, drugą eliminację żużlowych mistrzostw świata. Polak był najlepszy już po fazie zasadniczej. Nasz reprezentant objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W fazie zasadniczej zawodów zawodnik Stali Gorzów w pięciu biegach zgromadził 13 pkt, tyle samo co Słowak Martin Vaculik. Obaj z najlepszym dorobkiem rzecz jasna awansowali do półfinału, podobnie jak drugi z Polaków, Patryk Dudek, który zajął piąte miejsce z dziewięcioma punktami na koncie. Niestety, pozostała dwójka naszych reprezentantów nie przebiła się do kolejnej fazy turnieju – Janusz Kołodziej zdobył 7 pkt i zajął 9. lokatę, a Maciej Janowski 14. z 4 pkt). W pierwszym półfinale pojechał Zmarzlik i minął metę na drugiej pozycji, za Duńczykiem Leonem Madsenem. Z dalszej rywalizacji odpadli Brytyjczyk Tai Woffinden i Rosjanin Artiom Łaguta. Dudek ścigał się w drugiej czwórce i po kapitalnym starcie objął prowadzenie, którego nie oddał do mety. Za jego plecami przyjechał Vaculik, Rosjanin Emil Sajfutdinow i Brytyjczyk Robert Lambert.

W finale wystartowali zatem Madsen, Vaculik, Dudek i Zmarzlik. Najlepiej wystartował Słowak, za nim jechał Madsen, ale Zmarzlik szybko go wyprzedził, a potem także Vaculika i wyszedł na prowadzenie, którego nie dał już sobie odebrać. Dudek przyjechał jako czwarty. I tak oto 24-letni Zmarzlik, wicemistrz świata z ubiegłego roku, wygrał swój czwarty w karierze turniej Grand Prix. Po dwóch tegorocznych zawodach cyklu żużlowiec Stali Gorzów został liderem klasyfikacji generalnej z dorobkiem 28 pkt. Tyle samo punktów ma drugi w zestawieniu Dudek. Za dwójką naszych żużlowców ze stratą dwóch „oczek” plasuje się Madsen. Miejsca pozostałych Polaków: Kołodziej jest 10., Bartosz Smektała 15., a Janowski 16.