David Prowse (1935-2020)

Odszedł David Prowse znany szerszej publiczności jako odtwórca roli kultowego Dartha Vadera z pierwszej trylogii Gwiezdnych Wojen. W sumie Vadera grało aż trzech aktorów, ale człowiekiem którego widzieliśmy na ekranie w kostiumie Lorda Sith był właśnie Brytyjczyk David Prowse. O jego odejściu poinformował w oświadczeniu agent Davida Prowse’a – Thomas Bowington.

Davida Prowse był brytyjskim kulturystą i sztangistą, mistrzem w podnoszeniu ciężarów. To właśnie jego atletyczna budowa wysoki wzrost (201 cm) sprawiły, iż George Lucas kręcąc pierwszy epizod Gwiezdnych Wojen „Nowa Nadzieja” w studio Pinewood w Wielkiej Brytanii, uznał że będzie on idealnie będzie pasować do postaci Vadera. Co prawda jego brytyjski akcent uniemożliwił mu pełną grę i w efekcie podczas post produkcji głosu użyczył James Earl Jones. Z powodu akcentu z West Country jego koleżanka z planu, nieżyjąca już Carrie Fisher, miała nazywać go „Darth Farmer”.
Mówiło się również dużo o jego konflikcie z samym Lucasem, ponieważ uważał że to właśnie Prowse zdradził mediom informację o śmierci w finale trylogii Dartha Vadera. Przez tamtą burzę medialną panowie przestali mieć ze sobą kontaktu. Sam Prowse twierdził, że jego osoba była bojkotowana na planie i nie otrzymał zaproszenia na premierę „Powrót Jedi”.
Nie tylko rola w Gwiezdnych Wojnach uczyniła go popularnym w Wielkiej Brytanii. Po latach twierdził, że jego ulubioną rolą była postać Green Cross Code Man (tł. and. Zielony Znak Drogowy), który uczy dzieci jak właściwie zachować się na drodze. Z tej roli jest najbardziej go zapamiętali Brytyjczycy. Za udział przez prawie dwadzieścia lat w kampanii bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci, został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. O jego trudnych relacjach z Lucasem i o ciężarze roli Lorda Sith można dowiedzieć się więcej z bardzo dobrze nakręconego dokumentu „I Am Your Father” z 2015 roku w którym można się przekonać, jak bezwzględna i brutalna może być machina świata Hollywood wobec skromnego człowieka, który miał czelność nie zgadzać się na wszystko.
David Prowse był charakterystycznym aktorem z czego korzystali reżyserzy i producenci programów rozrywkowych. Pojawił się w takich produkcjach jak: „Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka, „Potwór Frankensteina” czy w popularnym programie „Benny Hill Show”. Był także konsultantem. Pomagał m.in. Christopherowi Reeve w przygotowaniu sylwetki do roli Supermana.
W Wielkiej Brytanii Prowse znany był także jako postać Green Cross Code Man, który przez dwadzieścia lat kampanii bezpieczeństwa drogowego uczył dzieci jak właściwie zachować się na drodze. Jak podkreślał, właśnie z tej roli jest najbardziej dumny. Za udział w kampanii, został w 2000 roku odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.