Artykuł partnerski
W miarę jak Chiny intensyfikują swoje wysiłki na rzecz budowy cyfrowego kraju, technologie cyfrowe znajdują szerokie zastosowanie i przynoszą korzyści coraz większej liczbie osób.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat Chiny dalej konsolidowały podstawy swojej cyfrowej industrializacji i przyspieszały proces cyfryzacji przemysłowej. Chińska gospodarka cyfrowa wzrosła z 11 bilionów juanów (1,58 bilionów dolarów) w 2012 roku do 45,5 bilionów juanów w ubiegłym roku. Dziś technologie cyfrowe docierają do każdego zakątka kraju i doprowadzają do głębokich zmian w życiu Chińczyków.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat cyfryzacja ułatwiła ludziom codzienne życie. Od 2012 do 2021 r. zasięg Internetu w Chinach wzrósł z 42,1 proc. do 73 proc., przy czym sieci światłowodowe obejmują już wszystkie miasta na poziomie prefektur. Poza tym wszystkie wioski administracyjne i wsie w całym kraju wydźwignięte z ubóstwa mają dostęp do szerokopasmowego internetu.
Na koniec lipca bieżącego roku Chiny posiadały 475 mln użytkowników telefonów komórkowych w sieci 5G i zbudowały największą na świecie sieć 5G. Dzięki skokowemu rozwojowi infrastruktury cyfrowej pojawiają się nowe technologie i modele biznesowe, takie jak gospodarka współdzielenia, handel detaliczny online, czy płatności mobilne. Dziś w miastach, ludzie zamawiają jedzenie skanując kody QR w restauracjach i płacą rachunki za pomocą systemów rozpoznawania twarzy. Dzięki technologiom cyfrowym parkowanie i sortowanie śmieci jest zarządzane przez sztuczną inteligencje. Na obszarach wiejskich rolnicy sprzedają produkty rolne na platformach internetowych prowadzących sprzedaż online na żywo.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat cyfryzacja sprawiła, że usługi stały się znacznie wygodniejsze dla ludzi. Obecnie usługi online i usługi zdalne są bardzo rozpowszechnione w Chinach. W prowincji Hainan w południowych Chinach 18 szpitali miejskich, 340 szpitali wiejskich i 2700 wiejskich ośrodków opieki zdrowotnej zostało wyposażonych w urządzenia telemedyczne pracujące w sieci 5G. Urządzenia te mogą skrócić średni czas wizyty pacjentów o 3-5 godzin i poprawić wydajność szpitali o 30 procent. W ośrodku turystycznym Guling w mieście Fuzhou, w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Fujian, uruchomiono serię programów inteligentnej turystyki z obsługą 5G, takich jak wizualizowana platforma zarządzania 5G i system monitorowania hoteli i pensjonatów. Dzięki tym programom ośrodek odnotował 13-procentowy wzrost odwiedzin turystów.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat Chiny dokonały ogromnych ulepszeń w zakresie usług w ramach administracji cyfrowej. Cyfrowa administracja jest ważną częścią chińskich wysiłków na rzecz budowy cyfrowych Chin.
Stosowanie technologii cyfrowych w usługach rządowych jest skutecznym środkiem służącym modernizacji systemu i podniesieniu możliwości zarządzania, a także wyborem na który Chiny są skazane, by zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa na usługi świadczone przez administrację rządową i lokalną.
Obecnie mobilne platformy usług rządowych są widoczne niemal w całym kraju, a ludzie mogą załatwiać swoje sprawy za pośrednictwem stron internetowych w każdej z prowincji.
Prawie 90 procent wniosków o różnego rodzaju licencje i pozwolenia administracyjne, wydawane na poziomie prowincji można złożyć online, a wnioskodawcy otrzymują te dokumenty tylko podczas jednej wizyty w odpowiednim urzędzie.
Według sondażu ONZ, pod względem rozwoju e-administracji, Chiny plasują się na 9 miejscu na świecie.