Chiny i Niemcy powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w „czasach zmian i zamieszania”, przez wzgląd na światowy pokój – oświadczył przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z odwiedzającym Pekin kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jego wypowiedź opisują chińskie media.
Jednodniowa wizyta Sholza w Pekinie to była jego pierwsza podróż do Chin jako szefa niemieckiego rządu oraz pierwsza wizyta przywódcy kraju z grupy G7 od trzech lat.
Samolot z Scholzem wylądował w Pekinie w piątek rano czasu miejscowego. Kanclerz i członkowie delegacji zostali poddani testom na Covid-19. Przeprowadzili je chińscy pracownicy medyczni, którzy weszli na pokład samolotu w strojach ochronnych – podała agencja Reutera.
Po przylocie Scholz spotkał się z Xi w Wielkiej Hali Ludowej, siedzibie chińskiego parlamentu. Kanclerz podkreślił, że spotkanie twarzą w twarz jest potrzebne w trudnych czasach, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę szkodzi opartemu na regułach porządkowi światowemu – przekazał Reuters.
Według źródeł agencji AFP Scholz oświadczył, że chce „dodatkowo rozwijać” współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają „różne punkty widzenia”.
Xi sprzeciwia się grożeniu bronią atomową przez Rosję
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w Pekinie, że poprosił przywódcę Chin Xi Jinpinga o użycie „jego wpływu” na Rosję, by ta przerwała wojnę przeciwko Ukrainie. Oprócz spraw gospodarczych poruszył z chińskimi władzami również temat Tajwanu.
„Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję (…) To dotyczy potrzeby szanowania zasad Karty Narodów Zjednoczonych, którą wszyscy podpisaliśmy, w tym suwerenności i integralności terytorialnej, które są ważne również dla Chin” – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Xi.
Xi opowiedział się za „promowaniem negocjacji pokojowych” i „budową zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie”. Wezwał do wysiłków na rzecz „rozwiązania kryzysu ukraińskiego na drodze pokojowej” oraz „wspólnego sprzeciwu wobec użycia broni jądrowej i grożenia nią” – podała w komunikacie państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.
Niemiecki kanclerz poruszył z chińskimi przywódcami również temat odpowiedzialności ChRL za pokój i stabilność w regionie. Przestrzegamy polityki „jednych Chin”, ale „wyraziłem jasno, że wszelka zmiana w status quo Tajwanu musi być pokojowa lub uzgodniona przez obie strony” – powiedział na konferencji prasowej.
Xi powiedział Scholzowi, że Chiny i Niemcy jako duże kraje o wielkich wpływach powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w czasach „zmian i zamieszania”, przez wzgląd na światowy pokój – podała Xinhua.
Scholz rozmawiał również z premierem Li Keqiangiem
W rozmowie z premierem Li Keqiangiem podkreślił, że Niemcy są przeciwne „odłączeniu” gospodarczemu od Chin, ale potrzebują wzajemności w kwestii otwarcia na inwestycje.
Scholz, któremu w Pekinie towarzyszyła delegacja niemieckiego biznesu, ogłosił po spotkaniach, że szczepionki przeciw Covid-19 niemieckiej firmy BioNTech staną się w Chinach dostępne dla przebywających tam obcokrajowców. Kanclerz oświadczył, że naciskał na chińskie władze, aby zezwoliły na podawanie ich także Chińczykom. Ceny akcji BioNTech wzrosły po tych deklaracjach o 5 proc. – podał Reuters.
Na wspólnej konferencji prasowej z Scholzem chiński premier Li podobnie jak Xi wyraźnie zdystansował się od wojny. Powiedział: „Nie możemy sobie pozwolić na dalszą eskalację” – przypomina portal telewizji ARD.
Kanclerz Niemiec zadowolony z wizyty w Chinach
Olaf Scholz określił wspólne stanowisko z chińskimi przywódcami w sprawie gróźb Rosji użycia broni jądrowej w wojnie w Ukrainie jako sukces swojej podróży do Pekinu. „Już tylko z tego powodu cała podróż była tego warta” – oświadczył Scholz po powrocie z Pekinu na konwencji SPD w Berlinie.
Kanclerz powiedział, że zarówno jemu, jak i chińskim przywódcom udało się zadeklarować, że „w tej wojnie nie może być użyta żadna broń jądrowa”.
„Prezydent Xi i ja jesteśmy zgodni: gesty groźby nuklearnej są nieodpowiedzialne i niezwykle niebezpieczne” – stwierdził Scholz.
***
W czasie rekordowej inflacji i w obliczu groźby recesji w Niemczech Scholz starał się położyć nacisk na dalszą współpracę gospodarczą z Chinami – oceniają analitycy.
ALF/PAP