Od 1949 roku, kiedy powstała Chińska Republika Ludowa, państwo przekształciło się z ubogiego kraju w drugą co do wielkości gospodarkę na świecie.
W ciągu siedmiu dekad Chiny zrealizowały proces industrializacji jaki inne kraje rozwinięte przeszły przez kilkaset lat. Chiński naród nieustannie idzie na przód poszukując drogi rozwoju, zapisując jednocześnie proces zmian zachodzących nieustająco w Nowych Chinach. Oto największe sukcesy technologiczne Chin, które zadziwiły świat. Zostały one osiagnięte w ostatnim czasie, ale składa się na nie praca zwykłych obywateli Chin, która trwa nieprzerwanie od 70 lat.
I. Badanie kosmosu i pokojowe korzystanie z przestrzeni kosmicznej, to wspólne marzenie ludzkości. 3 stycznia 2019 roku o godz. 10:26 chińska sonda Changer nr 4 z powodzeniem wylądowała po ciemnej stronie Księżyca. Następnie wykonała zdjęcia, które zostały przekazane do Chin przez chińskiego satelitę „Queqiao” co oznacza po polsku Most Sroki. Było to pierwsze w historii lądowanie chińskiej sondy na terenie Srebrnego Globu, który nie jest widoczny z Ziemi. A także pierwsze przekazanie zdjęć tam wykonanych do naukowców. Operację tę Chiny przeprowadziły z udziałem wielu innych krajów oraz organizacji międzynarodowych. Ta współpraca otworzyła nowy rozdział badań Księżyca. Jest to również duży wkład Chin w badanie tajemnic kosmosu.
II. FAST to największy i najbardziej czuły na świecie radioteleskop, którego pojedyncza czasza ma średnicę 500 metrów. Znajduje się on w naturalnie zagłębionym terenie w powiecie Pingtang w obwodzie Qiannan w Chinach. Realizacja projektu budowy trwała 22 lata, zakończyła się 25 września 2016 roku. W ciągu 3 lat pracy radioteleskopu, naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk odkryli 132 obiekty, które mogły być pulsarami, w tym 93 zostały potwierdzone. Ilość odkryć naukowych zrealizowana przez FAST w ciągu 2 lat przekroczyła ogólną sumę odkryć wielu zespołów naukowo-badawczych w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te osiągnięcia pomogą naukowcom w postępie odpowiednich dziedzin badawczych.
III. C919 jest pierwszym modelem samolotu pasażerskiego stworzonym przez Chiny zgodnie z najnowszymi normami międzynarodowymi. Jest oparty w całości na chińskich patentach. Jednostka jest używana w cywilnych liniach lotniczych. Samolot pasażerski C919 posiada 158-168 foteli, a długość jego lotu wynosi 4075-5555 km. Pierwszy pomyślny lot został wykonany 5 maja 2017 roku. Do chwili obecnej zamówienie na tego typu samolot przekroczyło 1000 sztuk.
IV. Przeprawa Hongkong-Zhuhai-Makao jest największym w chwili obecnej na świecie tansmorskim mostem, którego długość wynosi 55 km. Ze względu na skalę, trudności związane z jego budową oraz wykorzystanie unikatowej technologii uznawany jest on przez architektów za Mont Everest wśród mostów na świecie. Dziennikarze z brytyjskiej gazety „The Guardian” ogłosili go jednym z 7 cudów współczesnego świata. Most prezentuje nie tylko nowoczesny poziom projektowania architektonicznego oraz realizacji projektu, ale też odzwierciedla potęgę Chin. Przeprawa Hongkong-Zhuhai-Makao to obiekt łączący most wraz tunelem, który spina Hongkong, miasto Zhuhai i Makao z terytorium kontynentalnych Chin. Most ten został oddany do użytku 24 października 2018 roku. Uruchomienie tego mostu znacznie zmniejszyło czas i dystans między Hongkongiem, Zhuhai i Makao, co przyczyniło się do ożywienia gospodarki w strefie zatoki oraz powstania grupy metropolii na poziomie światowym.
V. Bezzałogowa łódź podwodna „Haidou” została stworzona przez chińskich konstruktorów na podstawie krajowej własności intelektualnej. 1 lipca 2016 roku obiekt osiagnął głębokość 10 767 metrów, gdzie zatrzymał się na 52 minuty. Miało to miejsce w okolicach Rowu Mariańskiego na Pacyfiku. Dzięki temu Chiny stały się trzecim na świecie, po Japonii i Stanach Zjednoczonych, krajem, który zbudował łódź podwodną z możliwością osiągnięcia głębokości przekraczającej 10 tysięcy metrów.
VI. Stworzenie superkomputerów to symbol najwyższego poziomu i zaawansowania technologii oraz prężnej myśli w różnych dziedzinach naukowych. „Tianhe 1” to pierwszy wybudowany przez Chiny superkomputer, który może wykonać tysiące bilionów obliczeń. Szacuje się, że jego godzina pracy równa się obliczeniom wykonanym przez 1,3 miliarda ludzi w ciągu 340 lat. Obecnie Chiny stały się drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, krajem produkującym superkomputery z możliwościami obliczenia tysięcy bilionów kalkulacji.
VII. „Chińskie tempo” to określenie na zmiany w transporcie, które zaszły w ciągu 70 lat. 1 sierpnia 2008 roku została oddana do ruchu pierwsza zbudowana w Chinach, w oparciu wyłącznie o własne siły, linia kolejowa osiągająca prędkość 350 km na godzinę na trasie Pekin-Tianjin. Do końca 2018 roku całkowita długość linii kolejowych w Chinach przekroczyła 130 tysięcy km, w tym linie szybkiej prędkości to 30 tysięcy km. Liczba ta wynosi 2/3 długość tras szybkich kolei na świecie. Pociąg G7 kursuje z południowego dworca Pekinu do dworca Hongqiao w Szanghaju, pokonując trasę 1318 km w 4 godziny 28 minuty. W maju 2019 roku dokonano próby pociągu magnetycznego, który może osiągnąć prędkość 600 km na godzinę. Pojazd ten został wyprodukowany w mieście Qingdao. Obecnie superszybka i niezwykle punktualna linia kolejowa jest „wizytówką Chin” na świecie. Stare, zielone pociągi pasażerskie osiągające prędkość kilkudziesięciu km na godzinę są już tylko wspomnieniem, a rozwijająca się nieustannie prężna linia kolejowa stała się żywym obrazem rozwoju Chin w ciągu ostatnich 70 lat.
Chiny dzięki inkluzji i pewności siebie dążą do osiągnięcia nowej „chińskiej prędkości” w toku pogłębiania reform i otwarcia, ku wielkiemu odrodzeniu kraju.