Artykuł partnerski
Ponad 400 chińskich i polskich przedsiębiorców spotkało się w Szanghaju, aby podpisać kontrakty i nawiązać nowe relacje biznesowe. Głównym gościem wydarzenia był prezydent RP Andrzej Duda. Świat z podziwem patrzy na Chiny. My też zapraszamy chińskie firmy do inwestowania w Polsce i mamy nadzieję jako Polska na umocnienie więzi w oparciu o zasady partnerstwa i wzajemności – powiedział Andrzej Duda.
Świat z podziwem patrzy na Chiny, rozwój tego państwa jest spektakularny. Widzę ten niezwykły postęp i ogrom zmian i wzrost poziomu życia obywateli Chin. Dostrzegam postęp w dziedzinie technologii, widać to choćby po liczbie pojazdów elektromobilnych na ulicach Pekinu i Szanghaju. To pokazuje czym są dzisiejsze Chiny i jakie wartości są tutaj ważne – mówił prezydent RP.
W Polsce bardzo doceniamy rozwój relacji gospodarczych z Chinami. Jako Polska dążymy do umacniania tych więzi w oparciu o zasady partnerstwa i wzajemności. Mam nadzieje, że moje rozmowy w Chinach, zwłaszcza z przewodniczącym Xi Jinpingiem okażą się konstruktywne, a rozmaite bariery będą znoszone. Cieszę się, że podpisaliśmy w Pekinie porozumienie zmierzające do wznowienia eksportu do Chin polskiego drobiu, liczę, że Chiny wkrótce zdejmą zakaz eksportu wołowiny – dodał Andrzej Duda.
Jednocześnie zachęcam chińskie firmy do inwestowania w Polsce. Jesteśmy zainteresowani przyciągnięciem inwestycji np. w odnawialne źródła energii. Chińskie firmy mogą liczyć w Polsce na granty i ulgi podatkowe. Chińskie inwestycje w Polsce są bezpieczne – ręczę za to jako prezydent.
Mam nadzieję, że bezwizowa komunikacja przyczyni się do intensyfikacji kontaktów i wymiany międzyludzkiej- dodał prezydent Duda.
Przewodniczący Rady Promocji i Handlu Szanghaju Zhou Minhao powiedział, że Szanghaj wiążą z Polskę długotrwałe więzi handlowe. Zapraszamy polskie firmy do Szanghaju, na współpracy każdy zyskuje. Mam nadzieję, że Polska i Chiny będą mogły korzystać ze wzajemnie korzystnej współpracy.
Podczas Forum podpisano kilka kontraktów i porozumień. Między innymi kontrakt na sprzedaż polskich łańcuchów górniczych do Chin o wartości 81 mln yuanów oraz porozumienie o współpracy Krajowej Rady Drobiarstwa i China Entry and Exit Inspection and Quarantine Association.
W Forum uczestniczyło 16 polskich firm z różnych branż, zwłaszcza z branży rolno -spożywczej, kosmetycznej i logistycznej oraz kilkuset chińskich przedsiębiorców.
Na zakończenie Forum przedsiębiorcy polscy i chińscy spotkali się na rozmowach B2B. Zainteresowanie chińskich firm rozmowami z polskimi biznesmenami było ogromne.