Gospodarka 48 godzin

Obniżka za nieumyślny zgon

Rząd wprowadził autopoprawkę do nowego brzmienia art. 155 kodeksu karnego, który określa karę za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka. Obecnie za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat. To taka sama sankcja jak np. za kradzież sklepową, sfałszowanie legitymacji szkolnej albo zniszczenie mienia. Pierwotnie rząd wprowadził dużo wyższą karę: od roku do 10 lat, a gdy śmierć poniesie więcej niż jedna osoba, od 2 do 15 lat. Zaprotestowali lekarze, obawiający się, że będą sadzani na lata do więzień za ewentualne błędy. Rząd obniżył więc widełki. Nowa kara za nieumyślne spowodowanie śmierci ma wynosić od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Rozwiązanie to zapewnia szerszą możliwość orzekania ograniczenia wolności – lub pozbawienia wolności ale w zawieszeniu.

Urlop w kraju i z rodziną

71 proc. Polaków zamierza w tym roku spędzić rodzinny urlop w kraju. Prawie 12 proc. – zarówno w kraju jak i za granicą. 13 proc – nigdzie się w tym roku nie wybiera. Około 50 proc. z tych, co wakacje spędzą w Polsce, wyruszy nad morze. 25 proc. chce jechać w góry (za góry uważane jest też miasto Zakopane). 16 proc. planuje wyjazd na jeziora. Reszta – w i inne miejsca naszego kraju. Połowa rodaków planuje wakacje z całą rodziną. Co siódma rodzina zamierza urlopować bez dzieci, wysyłając je do dziadków lub innych krewnych. Co ósma – wysyła dzieci na kolonie i obozy. Co dwudziesta – pośle je na zajęcia w ramach lata w mieście. e

Motoryzacyjny optymizm

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku zaczęli nieco gorzej oceniać sytuację panującą w ich branży. Wskaźnik nastrojów menadżerów dobrze oceniających bieżącą sytuację wynosi 70/100, co oznacza spadek o 13 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed pół roku. Jest to jednak wciąż wysoki odsetek optymistów. Ponad połowa menadżerów motoryzacyjnych przewiduje też, że sprzedaż, przychody i poziom zatrudnienia w branży utrzymają się na dotychczasowym poziomie lub poprawią się.

Więcej elektrycznych

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w Polsce zarejestrowano 1633 nowych i używanych samochodów elektrycznych. W pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku – tylko 815. Najwięcej przybyło jednak elektrycznych motocykli i motorowerów – aż 4139.