Na Zachodnim są zmiany
Od najbliższej niedzieli na dworcu Warszawa Zachodnia, który obsługuje około 750 pociągów w ciągu doby, zwiększą się możliwości prowadzenia ruchu kolejowego. Do dwóch nowych peronów i przebudowanych torów dołączy trzeci – peron nr 8. Wykonawca kontynuuje prace ponad peronami, w obszarze torów, w przejściu podziemnym oraz tunelu tramwajowym. Projekt ma kosztować około 2 mld zł netto i ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych, których jednak jeszcze nie dostał – i nie wiadomo czy dostanie w sytuacji, gdy Polska nie respektuje norm Unii Europejskiej. Równocześnie z nowym peronem nr 8 zbudowano tory, sieć trakcyjną i włączono urządzenia sterowania ruchem. Nowy peron jest przygotowany do obsługi pociągów z kierunku Warszawy Centralnej oraz Łodzi i podobnie jak dwa czynne już nowe perony nr 6 i 7, ma 400 metrów i znajduje się pod szerokim zadaszeniem. Wykonawca przygotował blisko 8 km torów i sieci trakcyjnej, zamontowano 43 rozjazdy, trwa budowa lokalnego centrum sterowania z urządzeniami komputerowymi (dotychczas go nie było). Centrum sterowania ma umożliwić sprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu na zmodernizowanej stacji. Postępują prace przy połączeniu dworca z linią radomską. Łatwiejsze ma być łączenie podróży koleją z komunikacją miejską.
Nowy rozkład PKP
13 marca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP. Pojawi się nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa do Olkusza. Pociągi pojadą zmodernizowaną trasą Kraków – Katowice przez Jaworzno Szczakową. Czas podróży pociągiem wyniesie nieco ponad godzinę. Pociągi na trasie Warszawa – Radom zatrzymają się zaś na dodatkowym przystanku w Warce: Warka Miasto. Pomiędzy Radomiem i stolicą jeździć będą codziennie 22 pary pociągów. Ograniczony zostanie ruch pociągów na jednotorowej linii Ełk – Giżycko. Niektóre pociągi PKP Intercity pojadą trasą zmienioną: Olsztyn – Szczytno – Ełk. Wstrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry. Funkcjonować ma tam zastępcza komunikacja autobusowa. Nie będą też jeździć pociągi PKP Intercity przez Sochaczew. Kursować mają alternatywną trasą przez Skierniewice i Żyrardów. Rozpoczyna się remont linii kolejowej między Poznaniem a Wolsztynem, co oznacza również likwidację dużej atrakcji, jaką stanowiły na tej trasie regularne pociągi obsługiwane parowozami. Za pociągi regionalne obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn. Wstrzymany zostanie również ruch kolejowy między Rzeszowem Głównym i Sędziszowem Małopolskim. Zamiast 13 pociągów Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej w ciągu doby, także i tam uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. Jak widać, komunikacja autobusowa w Polsce coraz śmielej zastępuje szynową.
„Fizycy” przy pracy
Jak ustaliła firma Sedlak & Sedlak w swym raporcie płacowym, w ubiegłym roku mediana wynagrodzenia całkowitego brutto początkujących pracowników fizycznych wyniosła 3 820 PLN miesięcznie. Wiek i doświadczenie były lepiej wyceniane. Doświadczeni pracownicy fizyczni zarabiali średnio 4 215 PLN, a starsi z nich 4884 PLN, co oznacza 3 328 zł na rękę.