Gospodarka 48 godzin

Gra do prania kasy

Światowa popularność internetowej gry Fortnite przyniosła jej producentom 3 mld dolarów rocznego zysku. Nie uszła także uwadze przestępców. Jak podaje Cinkciarz.pl. przez wewnętrzną walutę gry nazwaną przez producentów v-bucks, internetowi oszuści piorą brudne pieniądze, wykorzystując także kryptowaluty. Mechanizm polega na tym, że przestępcy kupują za skradzione karty kredytowe i debetowe, walutę w grze, a później sprzedają ją przede wszystkim w tzw. dark webie, czyli tej części internetu, której nie widzą wyszukiwarki typu Google. Pochodzące z nielegalnych źródeł pieniądze są w ten sposób „wyprane” z użyciem waluty w grze. O skali problemu doniosła firma Sixgill, badająca dark web. Niektórzy dziennikarze piszą więc, że dzieci grające w Fortnite mimowoli pomagają napędzać przestępczość zorganizowaną. Jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych gier sieciowych. Dostępna za darmo do pobrania, zyskała już ponad 200 milionów graczy na całym świecie. Udostępniana za darmo, jednocześnie umożliwia wewnętrzne kupowanie przedmiotów czy rozszerzeń. Przestępcy wykorzystują słabe zabezpieczenia i ogromną popularność, a tym samym duży popyt na wewnętrzną walutę gry. Producent gry zapowiada, że będzie próbował uszczelnić swoją wewnętrzną walutę, by ograniczyć nielegalny proceder.

Złapano 3000 na kolei

Służba Ochrony Kolei twierdzi, że ubiegły rok był bezpieczniejszy niż 2017. W 2018 r. SOK zarejestrowała 8075 zdarzeń na obszarach kolejowych. To o 9 proc. mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Spadający wskaźnik przestępczości na kolei obserwowany jest stale od 2011 r. Od tamtego czasu ilość zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu zmalała o blisko 50 proc. W 2018 r. funkcjonariusze SOK ujęli 1700 sprawców kradzieży, dewastacji i wybryków chuligańskich oraz odzyskali mienie kolejowe o łącznej wartości 123 600 zł. W sumie ujętych zostało blisko 3 000 sprawców najrozmaitszych przestępstw i wykroczeń na kolei. Duży w tym udział mają złodzieje trakcji. Dlatego ważnym narzędziem w przeciwdziałaniu tym kradzieżom są kontrole punktów skupu złomu. W ubiegłym roku SOK przeprowadził ich ponad 18 000..

Dla mam 4 dzieci

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, przewidujący, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.