Nowe przepisy mają ułatwić przedsiębiorcom ubieganie się o fundusze unijne.
Uproszczenie i usprawnienie procedur ubiegania się o środki unijne – taki ma być podstawowy cel nowelizacji ustawy, regulującej zasady realizacji programów UE w perspektywie finansowej 2014-2020.
Nowelizację właśnie przyjęła Rada Ministrów. Chodzi o to, aby Polska efektywniej niż dotychczas wydatkowała fundusze uzyskane z Unii Europejskiej.
„Projektowana ustawa przyczyni się do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych potencjalnych beneficjentów” – obiecuje Rada Ministrów – i wyraża jednocześnie nadzieję, że przełoży się to na wyższą jakość zgłaszanych projektów.
Fakt, projekty wykorzystania środków unijnych są często na niskim poziomie.
W zmniejszeniu tych obciążeń biurokratycznych pomoże ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku i zawarcia umowy o dofinansowanie. Nowelizacja wprowadza bowiem rozwiązanie, że wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku dostarczenia dokumentów i danych, które dana instytucja może sama uzyskać z Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo z ogólnodostępnych rejestrów, np. Krajowego Rejestru Sądowego.
Zapis ten, czego rząd oczywiście nie mówi, posłuży zarazem lepszemu kontrolowaniu przedsiębiorców.
Nie będzie też już tzw. wytycznych programowych, do których przestrzegania są zobowiązani przedsiębiorcy ubiegający się o środki unijne. Dziś muszą oni uwzględniać zapisy prawie 100 różnych dokumentów (wytycznych, zaleceń, instrukcji, tzw. opisów osi priorytetowych programów operacyjnych). Po nowelizacji, przedsiębiorca będzie związany wyłącznie wytycznymi wydawanymi przez przez ministra rozwoju i finansów – i w ściśle wskazanym zakresie. Jest więc nadzieja, że dokumentów, które trzeba przeanalizować, będzie mniej.
Złożony wniosek o wsparcie unijne będzie można poprawiać później niż dziś, nawet na etapie jego oceny. Wniosek wymagający poprawy nie zostanie więc odrzucony już na wstępnym etapie. „Oznacza to, że więcej dobrych projektów będzie miało szansę otrzymać dofinansowanie” – wskazuje Rada Ministrów.
Żeby pozycja wnioskodawców była mocniejsza, ustanowiony zostanie Rzecznik Funduszy Europejskich. Ma on ułatwiać kontakty z instytucjami, wdrażającymi w Polsce fundusze unijne oraz gromadzić postulaty przedsiębiorców.
Wiele nie załatwi, ale może chociaż sprawi, że będą mieć lepsze samopoczucie