Plan Agaty – zatrzymać czas

„Zatrzymać czas” Anny Sakowicz to kontynuacja losów Agaty i Poli, sióstr Żółtaszek, które poznaliśmy w tomach „Postawić na szczęście” (2018) i „Dogonić miłość”(2019). Spotykamy je znowu, gdy starsza Agata, matka maleńkiego Tymka, planuje powrót do pracy, rozważa wyjście za mąż za Emila i oczywiście, jak większość dziewczyn po urodzeniu dziecka, postanawia schudnąć.

Natomiast młodsza Pola, po tragicznym wypadku motocyklowym, poruszająca się na wózku, planuje ślub z sympatycznym policjantem Sławkiem Wasilewskim.
Idylla nie trwa długo, bo sytuacja mocno się komplikuje. Emil ulega poważnemu wypadkowi w pracy, trafia do szpitala i jego życie wisi na włosku, a Pola marząca o dziecku niespodziewanie dowiaduje się, że jej narzeczony jest bezpłodny, o czym bał się jej wcześniej powiedzieć.
Obie siostry muszą więc ponownie przeanalizować swoje uczucia, znaleźć optymalne rozwiązania sytuacji jakich się znalazły, co jest okraszone i zabawnymi i smutnymi zdarzeniami, jakie są ich udziałem.
Warto wspomnieć, nie zdradzając szczegółów intrygi, że na kartach książki spotykamy utalentowaną plastycznie i aktorsko rudowłosą Zosię, wychowankę domu dziecka i niejakiego Kozłowskiego, który oprócz tego, że jest zdolnym chirurgiem, leczy swoich pacjentów zaczarowaną pozytywką, i całą gromadę policjantów, przyjaciół Sławka, którzy wspierają go w walce o uczucie Poli.
Spotykamy również bohaterów negatywnych, choćby Reuela Rajna, szemranego uzdrowiciela, żerującego na nieszczęściu ciężko chorych ludzi, którego próbują zdemaskować siostry Żółtaszek.
Wartka akcja, zaskakujące jej zwroty, barwni bohaterowie to oczywiście atuty książki, ale równie ważny jest sposób w jaki autorka Anna Sakowicz przedstawia problemy ludzi z niepełnosprawnością, wykluczonych.
Lektura powieści daje nadzieję, że nawet najtrudniejsze problemy można rozwiązać i faktycznie najlepiej „byłoby zatrzymać czas, kiedy wszystko wreszcie zaczęło się układać”.
Anna Sakowicz – „Zatrzymać czas”, Edipresse Książki, Warszawa 2020, str. 334, ISBN 978-83-8177-535-9