Jak zapunktować punkując?

Najkrócej mógłbym napisać- dzięki tej książce najłatwiej wytłumaczysz dzieciom i wnukom co to jest punk, rock, wytwórnia płytowa, bas, Teddy Boys albo New Romantic.

I dodać od razu, że proces tłumaczenia ułatwi ci przejrzysty graficznie układ tej monumentalnej monografii. Zawierający dużo ilustracji, krótkie noty poświęcone encyklopedycznym hasłom. Wszystkie napisane dużym drukiem, znakomicie ułatwiającym proces czytania.
Do tego chronologiczny układ treści.
Dzięki niemu łatwo przenosimy się w kraj lat szczenięcych, w te pamiętne lata pięćdziesiąte. Roztańczone rytmy nieśmiertelnego Elvisa Presleya i słuchanego w zachodnich rozgłośniach Billa Haleya.
Potem następna dekada, czas naszych młodzieńczych buntów. Pierwsze nagrania The Beatles, bardziej niegrzecznych The Rolling Stones, The Doors i Jimi Hendrixa. A na medytacyjną odtrutkę Bob Dylan.
Potem zaczynają się lata siedemdziesiąte, i następne, czyli muzyczny rollercoaster. Ramones, Sex Pistols, The Clash, Deep Purple, Bob Marley.
Dziadku, dziadku, to dziadek też punkował? Przypalał trawkę?
I wtedy z głębokiej szafy możesz wydobyć starą ramoneskę albo jarocińską pieszczochę nabijaną ćwiekami. Nieśmiertelne winyle. Realne, dotykalne, w przeciwieństwie do dzisiejszego streamingu.
xxx
Pamiętam czasy studenckie, kiedy na socjologii kultury wałkowaliśmy „Kulturę i tożsamość: studium dystansu międzypokoleniowego” Margaret Mead.
Zdefiniowała ona trzy rodzaju kultury. Tradycyjną „postfiguratywna” gdzie wszystkie wzory kulturowe przekazują ludzie starsi. Są oni pośrednikami między przeszłością a czasami obecnymi.
Kulturę kofiguratywną gdzie wzory kulturowe są przekazywane przez pokolenie średnie, a pokolenie starszych jest marginalizowane.
No i prefiguratywną, tak powszechną obecnie. Kiedy starsze pokolenie nie nadąża za zmianami i to młodzi uczą starszych. Nie tylko samej obsługi komputera, ale całej kultury internetowej też.
Dzięki lekturze „Ilustrowanej Historii Rocka” znów wrócicie do czasów kultury postfiguratywnej. I przede wszystkim zaimponujecie dzieciom i wnukom.
„Ilustrowana Historia Rocka”. Susana Monteagudo – tekst Luis Demand- ilustracje.Wydawnictwo tata robi książki.