Warszawski sąd rejonowy uniewinnił działaczy związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza od zarzutu zakłócania porządku publicznego na lotnisku Chopina. Sąd stwierdził, że rozdawanie ulotek nie może zostać w ten sposób zakwalifikowane.
Chodzi o sytuację z 23 października 2018 roku, kiedy w ramach akcji solidarnościowej ze strajkującymi pracownikami LOT-u, związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej rozdawali na lotnisku Chopina w Warszawie ulotki. Informowali w nich pasażerów opóźnionych bądź odwołanych lotów, jakie są przyczyny strajku. Kampania miała na celu przeciwdziałać nagonce, jaka dotknęła strajkujących ze strony mediów publicznych.
Akcja informacyjna nie spodobała się władzom lotniska. Osoby wręczające ulotki zostały szybko zatrzymane przez Straż Ochrony Lotniska. Na miejsce została wezwana policja.
– Funkcjonariusze nie bardzo wiedzieli co z nami zrobić, bo nie przychodził im do głowy żaden przepis, pod który mogliby podciągnąć nasze zachowanie. Po wylegitymowaniu chcieli nas puścić udzielając pouczenia. Jednak po konsultacji ze swoim przełożonym, powiedzieli nam, że nie mogą tego zrobić. Upewnili się, że ich nie nagrywamy i przyznali, że sprawa ma charakter polityczny i najprawdopodobniej dostaniemy wezwanie na przesłuchanie, a w stosunku do nas zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu – informuje Inicjatywa Pracownicza na Facebooku.
Sąd w postępowaniu nakazowym ukarał działaczy karami grzywny za prowadzenie, wbrew zakazowi, działalności zakłócającej porządek na lotnisku. Związkowcy wnieśli sprzeciwy, uważając, że zarzuty wobec nich są absurdalne. Ich zdaniem policja nie wskazała, w jaki konkretnie sposób zakłócali porządek na lotnisku.
25 lutego Sąd Rejonowy dla m. Warszawy podzielił ten pogląd, uniewinniając oskarżonych działaczy. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że ich akcja nie miała znamion zakłócania porządku, nie utrudniła pracy obsłudze lotniska czy podróży pasażerom. Wyrok nie jest prawomocny. Policja może wnieść apelację.