Zmarł filar Górnika Zabrze
Stefan Floreński, 11-krotny reprezentant Polski i legendarny obrońca Górnika Zabrze, zmarł w poniedziałek 24 lutego w wieku 86 lat. Urodzony 17 grudnia 1933 roku w Gliwicach piłkarz karierę zaczął w klubie Orzeł (później Górnik) Sośnica, z którego przeszedł do Górnika Zabrze. W barwach zabrzańskiego klubu w latach 1957-71 zanotował 258 występów w ekstraklasie, w których zdobył dwie bramki. Z Górnikiem wywalczył dziewięć tytułów mistrza Polski i pięć razy zdobył z nim Puchar Polski. Zagrał też w 1970 roku finale Pucharu Zdobywców Pucharów przeciwko Manchesterowi City. Przez 15 lat tworzył ze Stanisławem Oślizło najlepszą parę stoperów w polskiej lidze. Na zakończenie bogatej kariery do 1973 roku występował jeszcze w Górniku Wesoła, który po fuzji przekształcił się w GKS Tychy. W latach 1957-1968 rozegrał 11 meczów w reprezentacji Polski. Floreński był w reprezentacji olimpijskiej na igrzyska 1960 roku w Rzymie, ale nie wystąpił w żadnym meczu.
Fabiański pomógł Liverpoolowi
W kończącym 27. kolejkę Premier League poniedziałkowym meczu FC Liverpool pokonał na swoim stadionie West Ham United 3:2. Tym zwycięstwem ekipa „The Reds” nie tylko umocniła się na prowadzeniu, lecz także wyrównała rekord 18 zwycięstw z rzędu w angielskiej ekstraklasie, ustanowiony w sezonie 2017/2018 przez Manchester City. W bramce West Hamu tym razem nie popisał się Łukasz Fabiański, który popełnił błędy przy golach Georginio Wijnalduma i Mohameda Salaha, za co angielskie media obarczyły go całą winą za porażkę „Młotów”. West Ham zjechał w tabeli do strefy spadkowej, ale ma jednak tylko jeden punkt straty do zajmującego pierwszą bezpieczną lokatę zespołu Aston Villi.
Przypomniał o sobie Kądzior
Damian Kądzior strzelił gola dla Dinama Zagrzeb w wygranym 3:2 meczu 23. kolejki chorwackiej ekstraklasy z Interem Zapresić. Była to jego siódma ligowa bramka w tym sezonie. Kądzior rozegrał całe spotkanie. 27-letni pomocnik przeszedł do ekipy z Zagrzebia latem 2018 roku z Górnika Zabrze. Ma na koncie cztery występy w reprezentacji Polski i jedną zdobytą bramkę.
Wyróżnienie dla gracza Vive
Obrotowy PGE Vive Kielce Artiom Karalek został wybrany do najlepszej siódemki 13. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Białorusin był najskuteczniejszym zawodnikiem polskiej drużyny w meczu z Motorem Zaporoże (33:26). To już ósme tego typu wyróżnienie dla zawodnika kieleckiego zespołu w obecnej edycji Ligi Mistrzów. Cztery razy do najlepszej siódemki kolejki wybierany był już niemiecki bramkarz Andreas Wolff, dwukrotnie hiszpański rozgrywający Alex Dujshebaev, a raz chorwacki rozgrywający Igor Karacić. Oprócz Karaleka w najlepszej siódemce 5. kolejki znaleźli się: bramkarz Arpad Sterbik (Telekom Veszprem), lewoskrzydłowy Andrej Jurynok (Mieszkow Brześć), lewy rozgrywający Ante Kuduz (Dinamo Bukareszt), środkowy rozgrywający Ante Gadza (PPD Zagrzeb), prawy rozgrywający Jure Dolenec (FC Barcelona Lassa), prawoskrzydłowy Nikita Waliupow (Mieszkow).
Wyróżnili Lewego po raz siódmy
Robert Lewandowski po raz siódmy w tym sezonie znalazł się w najlepszej drużynie kolejki Bundesligi, wybieranej przez magazyn „Kicker”. Polak został wyróżniony za piątkowy występ w meczu z Paderborn (3:2), w którym strzelił dwa gole. Dostał za swój występ notę „1,5”(„1” oznacza klasę światową). Na drugim biegunie znalazł się grający w Herthcie Berlin Krzysztof Piątek, któremu przyznano najgorszą z możliwych notę „6”. A tak prezentuje się najlepsza „11” kolejki: Oliver Baumann (TSG Hoffenheim) – Matthias Ginter (Borussia Moenchengladbach), Andre Hoffmann (Fortuna Duesseldorf), Dan-Axel Zagadou (Borussia Dortmund) – Nadiem Amiri (Bayer Leverkusen), Elvis Rexhbecaj (FC Koeln), Florian Kainz (FC Koeln), Renato Steffen (VfL Wolfsburg), Christopher Nkunku (RB Lipsk) – Robert Lewandowski (Bayern), Jhon Cordoba (FC Koeln).
Porażka ekipy Heynena i Leona
Zespół Vitala Heynena i Wilfredo Leona Sir Safety Perugia przegrał w finale Pucharu Włoch 2:3 z Cucine Lube Civitanova. W półfinale klubowi podopieczni belgijskiego selekcjonera reprezentacji Polski Vitala Heynena pokonali zespół Bartosza Bednorza Leo Shoes Modena 3:0. Natomiast Cucine Lube, którego barw broni Mateusz Bieniek, wygrało z Itasem Trentino 3:2. Finał był starciem dwóch najlepszych obecnie siatkarskich zespołów w Italii. Obie ekipy są naszpikowane gwiazdami światowej siatkówki. W Perugii bryluje duet Wilfredo Leon – Aleksandar Atanasijević, w Cucine Lube Osmany Juantorena i Yoandy Leal. Na parkiecie brylował Leon, który zdobył 31 punktów. W zespole zwycięzców najlepiej punktowali Osmany Juantorena (27) i Leal (23), zaś Bieniek wchodził tylko na zmiany.
Nadgorliwość USADA
Amerykański sztangista Robert Strange został zdyskwalifikowany na rok za stosowanie niedozwolonych środków – poinformowała Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA). W organizmie zawodnika podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata wykryto obecność dehydroepiandrosteronu. Kara jest humorystyczna, albowiem Strange ma 83 lata, startuje w zawodach weteranów, jest po operacji zastawki serca, a steryd anaboliczny przepisał mu lekarz.
Agent prał brudne pieniądze?
Piłkarski agent Fali Ramadani, reprezentujący m.in. grającego obecnie w Manchesterze City reprezentanta Niemiec Leroy’a Sane’a, ma poważne problemy z prawem. Hiszpańscy śledczy oskarżają go o pranie brudnych pieniędzy, a także o unikania płacenia podatków. Niemieckie media już spekulują, jak to wpłynie na rozmowy Bayernu Monachium w sprawie transferu Sane. Ramadani latem ub. roku przeprowadził transferem Luki Jović do Realu Madryt, a jego klientami są także Jerome Boateng, Miralem Pjanić i Kalidou Koulibaly.
Hurkacz 30. w rankingu ATP
Serb Novak Djoković wciąż prowadzi w rankingu tenisistów ATP, zaś Hubert Hurkacz, który przegrał w 1/8 finału turnieju w Marsylii, a w miniony wtorek w I rundzie imprezy w Dubaju, spadł z 29. na 30. miejsce. Kamil Majchrzak także stracił w rankingu i zajmuje obecnie 107. lokatę.