Joanna Fiodorow, wicemistrzyni świata w rzucie młotem
Młociarka poszła pod nóż
Wicemistrzyni świata w rzucie młotem Joanna Fiodorow wykorzystała przełożenie igrzysk w Tokio o rok z powodu pandemii koronawirusa i poddała się operacji kolana. Podopieczna trenerki Malwiny Wojtulewicz-Sobierajskiej, która na cod zień trenuje w Białymstoku, zabieg przeszła w poznańskiej klinice Reha-Sport (operował ją doktor Tomasz Owczarski). „Prawdopodobnie w połowie czerwca będę mogła wrócić do normalnego treningu. To wszystko będzie zależało od tego, jak będzie wyglądać rehabilitacja, ale nie mam teraz powodu żeby się spieszyć. Nawet jeśli nie uda mi się wystartować w tym sezonie, to przecież nic się nie stanie. Na wybitne rezultaty i tak nie ma szans, a w mistrzostwach Europy, nawet jeśli się odbędą, i tak pewnie nie wystartuję, bo od wicemistrzyni świata wszyscy oczekiwaliby medalu, a w mnie w tej chwili jeszcze nie stać na oszałamiające wyniki” – wyjaśniła swoją obecną sytuację Fiodorow.
Kosztowny grill piłkarza belgijskiego klubu Standard Liege
Grający w Standardzie Liege Obbi Oulare, były piłkarz młodzieżowej reprezentacji Belgii, zapłacił 250 euro mandatu za udział grillu. Zawodnik w weekend pojechał do Hasselt (ok. 60 km od Liege) i biesiadował tam z trójką kolegów. Policja wszystkich ukarała grzywnami w tej samej wysokości, za złamanie ograniczeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. Piłkarz potwierdził, że doszło do takiego zdarzenia, ale zachowanie policjantów ocenił jako nadgorliwe. „Nie było to żadne huczne przyjęcie, nie robiliśmy też nic złego. Rozumiem, że policja wykonuje swoją pracę, ale nie powinna przesadzać” – stwierdził 24-letni napastnik. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Belgii ponad 3,9 tysiąca osób, a zarażeniu uległo ponad 31 tysięcy.
Zmarł legendarny angielski bramkarz, mistrz świata z 1966 roku
Po długiej chorobie w wieku 78 lat zmarł Peter Bonetti, wybitny przed laty angielski bramkarz, mistrz świata z 1966 roku (w tym turnieju był jednak tylko rezerwowym), który niemal całą piłkarską karierę spędził w Chelsea Londyn. W barwach „The Blues” rozegrał 729 meczów, zdobył z tym zespołem Puchar Ligi w 1965 i Puchar Anglii w 1970 oraz europejski Puchar Zdobywców Pucharów w 1971. Bonetti do 2014 roku był rekordzistą klubu w liczbie meczów z czystym kontem. Dopiero w styczniu tego roku przebił jego osiągnięcie Petr Czech.
W Chinach nie patyczkują się nawet z reprezentantami kraju
Piłkarz reprezentacji Chin Yu Hanchao (59 meczów), od sześciu lat występujący w zespole Guangzhou Evergrande, został aresztowany za sfałszowanie tablicy rejestracyjnej w swoim samochodzie. Zawodnik podczas tej czynności został nagrany przez któregoś z sąsiadów, zapewne mu nieżyczliwego, bo opublikował filmik wideo w internecie. Widać na nim wyraźnie, że Hanchao zmienia literę „E” na tablicy rejestracyjnej swojego Mercedesa na „F”. Dlaczego to robił? Bo jego auto ma rejestrację z Liaoning, zaś wedle przepisów ustanowionych na czas pandemii koronawirusa po Kantonie, stolicy prowincji Guangdong (Kanton) pojazdami na tablicach spoza tego regionu można jeździć tylko cztery dni z rzędu, a następnie trzeba zrobić również czterodniową przerwę w ich użytkowaniu. Za fałszerstwo 33-letni Hanchao został aresztowany i ukarany grzywną w wysokości 5 tys. juanów (ok. 3 tys. złotych) oraz 12 punktami karnymi. Na domiar złego władze klubu Evergrande w trybie dyscyplinarnym zerwały z nim kontrakt, chociaż to zasłużony gracz, bo miał udział w zdobyciu pięciu tytułów mistrza kraju oraz w pięciu triumfach w azjatyckiej Lidze Mistrzów.
Newcastle United przechodzi w ręce arabskich szejków
Angielskie media podają, że klub piłkarski Newcastle United, zajmujący aktualnie 13. miejsce w Premier League, zmienia właściciela. Obecny, Mike Ashley, sprzedał za 300 mln funtów swoje udziały Funduszowi Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej. Naprawdę jednak Necastle stanie się własnością saudyjskiego księcia Mohameda bin Salmana, zaś prezydentem klubu zostanie Yasir Al-Rumayyan, dyrektor generalny Funduszu Inwestycji Publicznych.
Wyścig Tour de France przełożony na koniec sierpnia
Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że tegoroczny wyścig Tour de France nie odbędzie się w pierwotnym terminie 27 czerwca – 19 lipca, lecz zostanie przełożony i zostanie przeprowadzony w dniach 29 sierpnia – 20 września. To pierwszy taki przypadek od zakończenia II Wojny Światowej. To dlatego, że prezydent Francji Emmanuel Macron w tym tygodniu przedłużył zakaz organizowania imprez masowych do połowy lipca. Zwykle Tour de France ogląda na trasie od 10 do 12 milionów kibiców. UCI ma spory problem z przebudową wyścigowego terminarza. Miejsca dla siebie szukają też organizatorzy Giro d’Italia, a Vuelta Espana ma się zacząć 14 sierpnia. Na wyznaczenie nowych dat czekają przełożone klasyki: Paris – Roubaix, Milan – San Remo, Tour des Flandres. Najważniejszy polski wyścig, Tour de Pologne, także został przeniesiony na drugą połowę sierpnia i zakończy się tuż przed rozpoczęciem Tour de France.