26 kwietnia 2024

48 godzin sport

Norweżki mistrzyniami świata w piłce ręcznej
W minioną niedzielę zakończyły się rozgrywane w Hiszpanii mistrzostwa świata piłkarek ręcznych. Złoty medal wywalczyła reprezentacja Norwegii, która w finale pokonała aktualne mistrzynie olimpijskie Francuzki 29:22. Brązowe krążki zdobyła drużyna Danii wygrywając w spotkaniu o trzecie miejsce z gospodyniami turnieju Hiszpankami 35:28. Królową strzelczyń została Szwedka Nathalie Hagman, zdobywczyni 71 bramek. Tytuł najlepszej zawodniczki imprezy (MVP) przyznano Norweżce Kari Brattset Dale. Wyróżnienia na poszczególnych pozycjach otrzymały: bramka – Sandra Toft (Dania); lewe skrzydło – Coralie Lassource (Francja); lewe rozegranie – Henny Reistad (Norwegia); środek rozegrania – Grace Zaadi (Francja); prawe rozegranie – Nora Mork (Norwegia); prawe skrzydło – Carmen Martin (Hiszpania); kołowa – Pauletta Foppa (Francja).

Wołosz bez kolejnego trofeum
Siatkarki Imoco Volley Conegliano, w barwach którego występuje reprezentantka Polski Joanna Wołosz, nie obroniły Klubowego Mistrzostwa Świata. W finale włoski zespół przegrał z VakifBankiem Stambuł 2:3 (15:25, 25:22, 22:25, 25:22, 7:15). W meczu o brązowy medal brazylijski Minas Tenis Clube przegrał z Fenerbahce Opet Stambuł 0:3 ((18:25, 7:25, 26:28).

Tottenham wyleciał z pucharów
UEFA podjęła decyzję w sprawie meczu Tottenhamu Hotspur ze Stade Rennes, który nie odbył się z powodu zakażeń COVID-19 wśród zawodników londyńskiego klubu. UEFA nie miała litości dla giganta i ostatecznie przyznała walkower na korzyść zespołu z Francji. Oznacza to, że Koguty odpadły z rozgrywek Ligi Konferencji Europy.

Sportowcy roku za Odrą
W niedzielę odbyła się w Baden-Baden uroczysta gala, podczas której wybrano najlepszych niemieckich sportowców w 2021 roku. Wśród mężczyzn tytuł najlepszego sportowca otrzymał tenisista Alexander Zverev, złoty medalista olimpijski z Tokio w singlu i zwycięzca kończących sezon turnieju ATP Finals. Wśród pań triumfowała mistrzyni olimpijska w skoku w dal Malaika Mihambok.

Zmarł polski olimpijczyk z Pekinu
Polski Związek Pływacki poinformował, że w poniedziałek nad ranem zmarł Michał Rokicki, olimpijczyk z Pekinu w sztafecie 4×200 m , wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Był wychowankiem Victorii Racibórz, a potem reprezentował barwy AZS AWF Warszawa. Zmarł w wieku 37 lat.

Norweg najlepszym kombinatorem
Norweg Jarl Magnus Riiber odniósł w austriackim Ramsau siódme zwycięstwo w ósmych w tym sezonie indywidualnych zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Było to także jego 43. zwycięstwo w karierze, dzięki czemu awansował na drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Rekordzistą jest Fin Hannu Manninen z dorobkiem 48 zwycięstw.