29 marca 2024

Dostali od FIBA przydział do koszyka

Reprezentacja Polski koszykarzy przed środowym losowaniem turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk w Tokio została rozstawiona przez FIBA w drugim koszyku. Ceremonia odbędzie się w szwajcarskim Mies. Rywalizacja z udziałem 16 drużyn odbędzie w czerwcu 2020 roku w Kanadzie, Chorwacji, Serbii i na Litwie.

Wysoka pozycja biało-czerwonych to efekt ich udanego występu w tegorocznych mistrzostwach świata w Chinach, w których jak pamiętamy zajęli znakomite ósme miejsce. Wiadomo już, że nasz zespół na pewno nie trafi na ekipy Brazylii, Czech i Włoch, które trafiły wraz z nim do jednego koszyka. Zespoły w poszczególnych koszykach dobrano na podstawie rankingu FIBA, w którym Polska zajmuje obecnie 13. miejsce. Czechy plasują się na 10. miejscu, Brazylia na 11., a Włochy na 12. W pierwszym koszyku znalazły się reprezentacje Serbii, Grecji, Rosji oraz Litwy, w trzecim Chorwacja, Turcja, Słowenia i Portoryko, w czwartym Niemcy, Dominikana, Wenezuela i Kanada, w piątym Nowa Zelandia, Meksyk, Chiny i Korea Płd, a w szóstym Angola, Tunezja, Senegal i Urugwaj.

Biało-czerwoni prawo gry w turniejach kwalifikacyjnych zapewnili sobie w trakcie wrześniowych mistrzostw świata w Chinach, gdzie wywalczyli ósme miejsce. Grali nawet o bezpośredni awans na igrzyska, ale w ćwierćfinale ulegli późniejszemu złotemu medaliście, Hiszpanii (78:90), potem zaś przegrali jeszcze z Czechami (84:94) i USA (74:87). Prawo gry w turnieju olimpijskim w Tokio wywalczyło siedem najlepszych drużyn w chińskim czempionacie – Hiszpania, Argentyna, Francja, Australia, USA, Nigeria i Iran, a Japonia ma zapewniony udział jako gospodarz.

Gospodarzami czterech turniejów kwalifikacyjnych, które zaplanowano w dniach 23-28 czerwca przyszłego roku, będą Victoria (Kanada), Split (Chorwacja), Belgrad (Serbia) i Kowno (Litwa). Cztery premiowane awansem miejsca wywalczą tylko zwycięzcy poszczególnych turniejów. Oprócz drużyn zakwalifikowanych do nich na podstawie rankingu, FIBA przyznała też osiem tzw. dzikich kart dla drużyn nie uczestniczących w tegorocznych mistrzostwach świata. Z Europy otrzymały je Słowenia i Chorwacja.
Także w Mies 27 listopada odbędzie się losowanie turniejów kwalifikacyjnych koszykarek, których gospodarzami zostały: belgijska Ostenda, chiński Foshan, francuskie Bourges oraz Belgrad. Turnieje odbędą się od 6 do 9 lutego. 16 drużyn walczyć w nich będzie w czterech grupach aż o 10 miejsc, bo miejsce w turnieju olimpijskim koszykarek FIBA przyznała jedynie ekipie Japonii oraz mistrzyniom świata Amerykankom.