Euro 2020/21: Turniej rozrzucony przez UEFA po całej Europie

Rozpoczynające się 11 czerwca w Rzymie od meczu Włochy – Turcja mistrzostwa Europy w piłce nożnej to 16. turniej o prymat na naszym kontynencie. Pierwszego mistrza wyłoniono w 1960 roku i z okazji 60. rocznicy tego wydarzenia przełożone z powodu pandemii na ten rok zmagania UEFA rozrzuciła po 11 krajach. Od początku ten pomysł forowany przez Michela Platiniego był kontrowersyjny, ale dzisiaj jest kompletnie pozbawiony sensu.

Tytułu broni reprezentacja Portugalii, która w 2016 w finale rozgrywanego we Francji turnieju pokonała po dogrywce 1:0 zespół gospodarzy. Po raz pierwszy w historii tych rozgrywek ma zostać użyty system wideoweryfikacji VAR.
Komitet Wykonawczy UEFA 25 stycznia 2013 podjął decyzję o zorganizowaniu Euro 2020 w 12 miastach w 12 różnych państwach-gospodarzach. Ostatecznie jednak mistrzostwa odbędą się w 11 miastach i 11 krajach. Gospodarzami turnieju będą: Azerbejdżan, Baku, Stadion Olimpijski (68 700 miejsc); Dania, Kopenhaga, Parken (38 065 miejsc); Anglia, Londyn, Wembley Stadium (90 000 miejsc); Niemcy, Monachium, Allianz Arena (75 000 miejsc); Węgry Budapeszt, Puskas Arena (68 000 miejsc); Włochy, Rzym, Stadio Olimpico (72 698 miejsc); Holandia,Amsterdam, Johan Cruyff Arena (56 000 miejsc); Rumunia, Bukareszt, Arena Nationala (55 600 miejsc); Rosja, Petersburg, Stadion Kriestowskij (67 000 miejsc); Szkocja, Glasgow, Hampden Park (52 063 miejsc) i Hiszpania, Sewilla, Estadio la Cartuja (57 619 miejsc).
W fazie grupowej turnieju za zwycięstwo przyznawane będą trzy punkty, a za remis jeden. O kolejności decydować będzie suma zdobytych punktów. Do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, wszystkie drużyny z drugich miejsc oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają taką samą liczbę punktów, o kolejności decydują kryteria określone przez UEFA, w takiej oto kolejności: większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami; lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami; większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami.
Jeżeli to nie wystarczy do ustalenia które zespoły zajmą te cztery miejsca, kolejne kryteria to: lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie; większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie; większa liczba wygranych meczów we wszystkich meczach w grupie; klasyfikacja Fair Play turnieju finałowego; pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.
W turnieju uczestniczą 24 zespoły podzielone na sześć grup.
Grupa A: Turcja, Włochy, Szwajcaria, Walia;
Grupa B: Dania, Belgia, Rosja, Finlandia;
Grupa C: Holandia, Ukraina, Austria, Macedonia Północna;
Grupa D: Anglia, Chorwacja, Czechy, Szkocja;
Grupa E: Hiszpania, Szwecja, Polska, Słowacja;
Grupa F: Niemcy, Portugalia, Francja, Węgry.