Legia chce odebrać Sokołowi Ostróda awans do II ligi

Zakończenie z powodu pandemii koronawirusa rozgrywek w niższych ligach nie obyło się bez kontrowersji. W grupie 4. III ligi po interwencji PZPN awans ostatecznie uzyskały dwa zespoły – Motor Lublin i Hutnik Kraków. Podobną decyzję próbuje wymusić też Legia Warszawa, która kwestionuje decyzję Warmińsko-Mazurskiego ZPN przyznającą awans w grupie 1. III ligi Sokołowi Ostróda.

Po decyzji władz PZPN o zakończeniu zmagań w niższych ligach prowadzący w obecnym sezonie rozgrywki w grupie 1. III ligi Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej 18 maja podjął decyzję o przyznaniu awansu pierwszemu w tabeli Sokołowi Ostróda, który zdobył 37 punktów w 18 meczach. Drugie miejsce w tabeli zajmowała drużyna Sokoła Aleksandrów Łódzki (19 meczów, 36 pkt), a trzecie Legia II Warszawa (18 meczów, 36 pkt). Ekipa z Aleksandrowa Kujawskiego nie mogła mieć żadnych pretensji, natomiast stołeczny klub jak najbardziej, bo Legia II i Sokół Ostróda miały do rozegrania zaległe spotkanie z rundy jesiennej, przełożone z powodu zwolnienia graczy warszawskiego klubu na mecze reprezentacji młodzieżowych i juniorskich. Mecz planowano rozegrać 1 kwietnia, ale jak wiadomo okazało się to niewykonalne z powodu spowodowanego wybuchem pandemii Covid-19 zawieszenia rozgrywek.
I Legia teraz domaga się, żeby ten zaległy mecz jednak rozegrać w połowie czerwcu, bo w przypadku wygranej to jej zespół rezerw zająłby pierwsze miejsce w grupie i tym samym uzyskał awans do II ligi. „Jeśli wtedy okaże się to niemożliwe, w kraju będzie wzrost zachorowań, zrozumiemy to i pogodzimy się z faktem, że zostajemy na kolejny sezon w trzeciej lidze. Ale jeśli jedna taka możliwość będzie, to rozstrzygnijmy kwestię awansu na boisku, a nie przy zielonym stoliku” – przekonuje dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Jacek Zieliński.
„Przy podejmowaniu decyzji kierowaliśmy się wymogami prawnymi. Podjęliśmy uchwałę o zakończeniu rozgrywek i przyznaniu awansu Sokołowi, bo nie było możliwe rozgrywanie meczów na tym szczeblu rozgrywkowym. Legia złożyła do nas protest, który jest właśnie na etapie analizy pod kątem zasadności. Trochę to potrwa, bo pismo jest dość obszerne” – przyznał prezes WMZPN Marek Łukiewski. Działacze Sokoła Ostróda tym bardziej nie zamierzają się godzić się na rozwiązanie proponowane przez Legię i już szykują zespół do gry na drugoligowych boiskach.
Warszawski klub na interwencję PZPN raczej nie powinien liczyć, bo między Legią a Sokołem Ostróda jest przecież jeszcze Sokół z Aleksandrowa Kujawskiego. Prezes tego klubu Dariusz Szulc już zapowiedział, że jeśli trzeciej w tabeli Legii zostanie przyznany awans, to w takim przypadku on będzie się domagał promocji także dla jego drużyny. A gdyby do tego doszło, wtedy II liga musiałaby zostać powiększona do 21 zespołów. PZPN, który prowadzi rozgrywki w tej lidze, na taki przyrost się na pewno nie zgodzi.