Odszedł tytan ringu Lucjan Trela

W miniony wtorek po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 76 lat zmarł w szpitalu w Stalowej Woli Lucjan Trela, legendarny pięściarz wagi ciężkiej, olimpijczyk z Meksyku, pięciokrotny mistrz Polski.

Urodzony w Turbii na Podkarpaciu Trela przez całą swoją karierę reprezentował klub Stal Stalowa Wola. Rywalizował w ringu w wadze ciężkiej, mimo mikrego jak na tę kategorię wagową wzrostu 172 cm. Z tego powodu wypracował swój oryginalny styl – walcząc z zazwyczaj dużo wyższym przeciwnikami chronił się przed ich ciosami trzymając ręce uniesione nad głową. Ale nie tylko dlatego został zapamiętany przez kibiców. Trela pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski (1966, 1967, 1968, 1970 i 1971), w reprezentacji kraju wystąpił 16 (11 zwycięstw, pięć porażek). Stoczył w sumie 275 pojedynków z których wygrał 220, 44 przegrał, a 11 zakończył remisami.

Na arenie międzynarodowej nie odniósł znaczących sukcesów. Startował dwukrotnie w mistrzostwach Europy (w 1967 i w 1973 roku), w obu imprezach dochodząc do ćwierćfinałów. W pamięci kibiców boksu zapisał się kapitalną walką z George’m Foremanem stoczoną w turnieju olimpijskim igrzysk 1968 roku w Meksyku. Była to jedyna walka słynnego amerykańskiego boksera w drodze po złoty medal, której nie wygrał przed czasem.

Po zakończeniu bokserskiej kariery Trela zajął się szkoleniem adeptów pięściarstwa w Stali Stalowa Wola. Przed świętami Bożego Narodzenia trafił do szpitala, którego już nie opuścił.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *