Rywale polskich zespołów w europejskich pucharach

W siedzibie UEFA w Nyonie dokonano losowania par I rundy eliminacji Champions League. Mistrz Polski Legia Warszawa trafił na norweski FK Bodo/Glimt. Trzy pozostałe polskie zespoły zagrają w kwalifikacjach Ligi Konferencji. Śląsk Wrocław w I rundzie zmierzy się z Paide Linnameeskond, natomiast Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin zaczną od II rundy – Pogoń zagra z NK Osijek, a Raków z lepszym z pary Suduvą Mariampol – Valmiera FC.

Mistrzowie Norwegii będą pierwszą przeszkodą zespołu Legii na drodze do piłkarskiego raju, jakim jest Liga Mistrzów. Spotkania tej rundy kwalifikacyjnej do Champions League rozgrywane będą w dniach 5-6 lipca oraz 13-14 lipca. „Wojskowi” pierwsze spotkanie rozegrają na wyjeździe. „Legia to duży klub i być może najlepsza drużyna, na jaką mogliśmy trafić w tej fazie rozgrywek. Niewiele o nich wiem, ale myślę, że na pewno nie grają tak jak my na co dzień na sztucznej trawie, a to może dać nam w meczu u siebie pewną przewagą” – ocenił trener FK Bodo/Glimt Kjetil Knutsen w wypowiedzi dla norweskiej telewizji. Ale w rewanżu norweski zespół tego atutu mieć już nie będzie, bo na stadionie Legii będzie musiał zagrać na naturalnej nawierzchni, co w oczywisty sposób da z kolei przewagę drużynie trenera Czesława Michniewicza.
Zwycięzca meczu Legia – FK Bodo/Glimt w II rundzie kwalifikacji zmierzy się ze zwycięzcą z pary Flora Tallinn (Estonia) – Hibernians (Malta). Dla Legii ewentualny awans do III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów ma kluczowe znaczenie, bo według nowych zasad rozgrywek pucharowych w Europie odpadnięcie w III rundzie eliminacji Champions League oznacza przeniesienie do IV rundy eliminacji Ligi Europy, natomiast odpadnięcie na tym etapie rozgrywek w drugim co do ważności pucharze skutkuje przeniesieniem do pucharowej trzeciej ligi, czyli Ligi Konferencji, ale od razu do fazy grupowej.
Legioniści mają więc mocną motywację i już szykują formę, bo przejście do III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów zapewni im grę w europejskich pucharach co najmniej do końca tego roku. Mecze drugiej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów odbędą się 20/21 i 27/28 lipca. Legia, jeśli pokona FK Bodo/Glimt (7 i 14 lipca), pierwsze spotkanie drugiej rundy rozegra na własnym stadionie.
Trzy pozostałe polskie zespoły nie mają takiej możliwości, bo zagrają w Lidze Konferencji. Śląsk Wrocław zagra od I rundy eliminacji i jego pierwszym rywalem będzie wicemistrz Estonii Paide Linnameeskond (8 lipca u siebie i 15 lipca na wyjeździe). Jeśli Śląsk wygra, w II rundzie zagra z węgierskim Fehervar FC lub azerski Ararat Erywań.
Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin rozpoczną rywalizację od II rundy. Częstochowianie zmierzą się z lepszym z pary Suduva Mariampol (Litwa) – Valmiera FC (Łotwa). Valmiera w ubiegłym sezonie odpadła z Lechem Poznań. „Portowcy” trafili znacznie gorzej, bo na zespół NK Osjek, wicemistrza Chorwacji.