Władze egipskie powinny ułatwić sobie kontrolę nad przestrzenią obywatelską i przestrzegać prawa do wolności słowa, zrzeszania się i pokojowych zgromadzeń, aby umożliwić udany przebieg szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie, grzmi list 36 organizacji.
Podczas listopadowego COP27 w Szarm el-Szejk zbiorą się przedstawiciele rządów państw będących stronami Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a także tysiące ekspertów, dziennikarzy oraz przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych. Jest to dla społeczności międzynarodowej ważna okazja do spotkania i przedyskutowania ambitnych, opartych na prawie działań na rzecz klimatu.
Specjalne miejsce dla protestujących
Pod koniec maja egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry powiedział Associated Press , że dla tych, którzy będą chcieli zaprotestować, rząd utworzy „obiekt przylegający do centrum konferencyjnego”, który będzie wykorzystywany podczas 12-dniowego szczytu COP27, który odbędzie się w listopadzie w Sharm el-Sheikh, sugerując, że urzędnicy planują tym samym pogwałcenie międzynarodowych standardów praw człowieka, a zgodnie z nimi — demonstracje powinny być co do zasady dozwolone w zasięgu wzroku i słuchu grupy docelowej. Władze egipskie powinny bezwarunkowo zezwolić na pokojowe protesty oraz zgromadzenia w czasie COP27, w tym w stolicy egiptu Kairze i innych miastach.
Łamanie praw człowieka w Egipcie
Powołując się na kryminalizację pokojowych zgromadzeń i aresztowania tysięcy Egipcjan podczas antyrządowych protestów w 2021 roku, sygnetariusze apelu – w tym Human Rights Watch (HRW), PEN International oraz Kairski Instytut Praw Człowieka – stwierdziły, że uwagi Shoukry „sugerują, że Egipcjanie władze nie będą tolerować protestów poza tą wyznaczoną przez rząd przestrzenią”. We wspólnym oświadczeniu organizacje, które podpisały apel — wyraziły zaniepokojenie „nieszczęsnymi wynikami władz egipskich w zakresie rozprawiania się z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i karania działaczy na rzecz praw człowieka i niezależnego dziennikarstwa”. Zgodnie z egipską ustawą nr 107 o organizacji prawa do publicznych zgromadzeń, procesji i pokojowych protestów — egipskie siły bezpieczeństwa mają prawo do zakazania protestów i użycia nadmiernej siły wobec demonstrantów (tak jak stało się to w 2021 r.)
Szczyt szansą na dotarcie do światowych liderów
Coroczny szczyt ONZ w sprawie zmian klimatycznych był w ostatnich latach miejscem protestów, ponieważ działacze kampanii domagają się większych działań od bogatych rządów. Na COP26 w Glasgow w listopadzie zeszłego roku ponad 100 000 ludzi przemaszerowało przez szkockie miasto , aby domagać się, aby politycy skupili się na krajach rozwijających się, które odczuwają największy ciężar kryzysu klimatycznego, podczas gdy bogate państwa się do niego przyczyniają.
W 2018 roku szczyt klimatyczny COP24 odbył się w Katowicach, gdzie również zorganizowano marsz dla klimatu. „Wiatraki – węgiel musi odejść”, „Czysty węgiel to brudne kłamstwo”, „Nie kopalne, tylko odnawialne”, „Nie gotujcie nam Ziemi” czy „Obudźcie się” – takie napisy można było przeczytać na transparentach, jakie nieśli młodzi uczestnicy Marszu dla Klimatu. Coś takiego nie będzie niestety możliwe do przeprowadzenia w Egipcie.
Apel organizacji
„Egipt powinien zagwarantować pokojowe zgromadzenia i ekspresję”, aby aktywiści mogli ponownie sprawić, by ich głosy zostały usłyszane, powiedział Amr Magdi, badacz z Human Rights Watch. 36 organizacji wezwało we wtorek władze Egiptu do zakończenia prześladowania osób, które są obecnie przetrzymywane „za pokojowe protesty lub ze względu na ich religię, tożsamość płciową lub orientację seksualną” i zmiany przepisów na zgodne z zobowiązaniami kraju do przestrzegania międzynarodowych standardów.
„Władze powinny zobowiązać się do przestrzegania prawa do pokojowych zgromadzeń przez cały czas, w tym podczas wydarzeń międzynarodowych, i powstrzymać się od nadmiernego ograniczania protestów do określonego wyznaczonego obszaru” – możemy przeczytać w apelu. Dodali również, że presja ze strony państw członkowskich ONZ może skłonić Egipt do „zniesienia ograniczeń wolności zgromadzeń, zrzeszania się i wypowiedzi oraz podjęcia innych znaczących kroków w celu rozwiązania problemów społeczeństwa obywatelskiego i zapewnienia jego bezpiecznego i znaczącego udziału, który może przyczynić się do udanego COP27”.
jam/pap