China International Import Expo (CIIE) to pierwsze międzynarodowe targi o randze krajowej poświęcone importowi, bezprecedensowe i nowatorskie wydarzenie w historii światowego handlu. CIIE wzmocniło wśród konsumentów poczucie korzyści i posłużyło jako platforma intensyfikacji wymiany i handlu między różnymi krajami na całym świecie.
Nie sposób zrozumieć kultury danego państwa nie próbując specjałów regionalnej kuchni. Strefa dedykowana artykułom spożywczym i produktom rolnym CIIE zajmuje znaczną powierzchnię i przyciąga niemal 2000 firm sektora rolno-spożywczego z przeszło stu krajów i regionów świata.
Jako osoba odpowiedzialna za tę strefę, mam zaszczyt być świadkiem, jak liczne produkty spożywcze z eksponatów CIIE zmieniły się w towary i zagościły na stołach milionów rodzin. Podczas pierwszej edycji CIIE słodki ananas z Panamy zdobył uznanie wielu konsumentów i importerów. Niedługo po zakończeniu targów rządy Chin i Panamy oficjalnie podpisały protokół w sprawie wymogów fitosanitarnych w imporcie świeżych ananasów z Panamy do Chin.
Po podpisaniu protokołu, nasz zespół CIIE ds. rekrutacji wystawców wyjechał za granicę na wizytę terenową do sadów i wybranych firm, aby lepiej poznać ich możliwości i wspólnie sformułować plan marketingowy odpowiedni dla rynku chińskiego.
Biorąc pod uwagę, że zbyt długi cykl logistyczny może wpływać na jakość świeżych produktów, zespół CIIE proponuje różne rozwiązania tego problemu, w tym: przestrzeganie ścisłych reguł selekcji produktów, doskonalenie technik pakowania i podnoszenie wydajności transportu. Te rozwiązania skutecznie ułatwiły wejście ananasów z Panamy na rynek chiński.
Poza rekrutacją wystawców, większość czasu spędzamy ze współpracownikami na rozwiązywaniu różnych problemów w imporcie produktów, z którymi borykają się firmy zagraniczne.
W tradycyjnym procesie logistycznym wprowadzenie świeżego mleka z importu na półki sklepowe zajmuje przeszło osiem dni, przy czym okres przydatności do spożycia świeżego mleka to zaledwie 15 dni.
Dzięki ułatwieniom wprowadzonym dla CIIE, firmy zagraniczne mogą zamknąć cały proces, począwszy od dojenia krów, sterylizacji mleka, butelkowania, testowania, transportu, odprawy celnej po dotarcie na półki sklepowe, równocześnie online i offline, w ciągu 72 godzin.
Obecnie produkt, o którym mowa wszedł już na chińską platformę e-commerce, a firma nawiązała pogłębioną współpracę z wieloma supermarketami offline. Dzięki temu wielu konsumentów ma większy wybór produktów.
Niezwykła wydajność importu takich produktów, jak świeże mleko nie tylko umożliwiła szybki dostęp chińskich gospodarstw domowych do zagranicznych produktów wysokiej jakości, przyczyniła się również do otwarcia bardzo wydajnego i wygodnego kanału komunikacji dla międzynarodowego biznesu zainteresowanego handlem z Chinami.
Trzecia edycja CIIE w Szanghaju jest planowana w dniach od 5 do 10 listopada. Jak możemy osiągnąć lepsze rezultaty podczas tegorocznych targów mierząc się z profilaktyką i kontrolą COVID-19?
Aby tego dokonać podjęliśmy nowatorskie metody rekrutacji wystawców i przeprowadziliśmy odpowiednie działania rekrutacyjne i akcje promocyjne zarówno online, jak i offline.
Otrzymaliśmy już wiele zgłoszeń do udziału w targach. Firmy z różnych krajów przyjęły wydarzenie z wielkim entuzjazmem, co dowodzi, że podczas poprzednich edycji targów faktycznie znalazły możliwości rozwoju w Chinach.
Ying Jian jest kierownikiem zespołu odpowiedzialnego za strefę CIIE dedykowaną artykułom spożywczym i produktom rolnym, a także starszym menedżerem departamentu wystaw import expo w Narodowym Centrum Targowym i Kongresowym w Szanghaju (National Exhibition and Convention Center.