Nowa moneta
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, z serii „Wielcy polscy ekonomiści”. Tym razem uhonorowanym w ten sposób ekonomistą został Leopold Caro (ur. 27 maja 1864 zm. 8 lutego 1939). Uważany jest on za wybitnego przedstawiciela tzw. polskiego solidaryzmu katolickiego. Głosił potrzebę szerokiej ingerencji państwa w gospodarce, za pośrednictwem zarówno środków interwencjonistycznych, jak i poprzez rozwijanie sektora państwowego. Zajmował się też polityką emigracyjną, co m.in, sprawiło, że zarzucano mu antysemityzm. Był pochodzenia żydowskiego, a krytyka ze strony środowisk żydowskich była istotną przyczyną przejścia Leopolda Caro na katolicyzm. Na awersie wyemitowanej przez NBP monety znajduje się stylizowany napis „Solidaryzm”. Na rewersie: wizerunek Caro oraz daty jego urodzin i śmierci. W serii „Wielcy polscy ekonomiści”. dotychczas wprowadzono do obiegu monety na których widnieją Mikołaj Kopernik (2017), Fryderyk Skarbek (2018), Roman Rybarski (2019), Stanisław Głąbiński (2020) i Stanisław Grabski (2020). Jak widać na na przykładzie trzech ostatnich monet, władze NBP najwyżej cenią ekonomistów o poglądach narodowo-prawicowych.
Gdy trzeba pomóc
Od dziesięciu już lat działa fundacja Dorastaj z Nami, zbierająca pieniądze dla dzieci, które straciły mamę lub tatę w trakcie pełnienia służby publicznej. Od początku istnienia fundacja objęła opieką 262 podopiecznych, których ojcowie byli m.in. żołnierzami, strażakami, policjantami, ratownikami. Osierocone dzieci wspierane są przede wszystkim przez duże firmy, ale i przez darczyńców indywidualnych. Celem działania fundacji jest długofalowe wsparcie edukacji dzieci i młodzieży od ich najmłodszych lat do osiągnięcia pełnoletności lub, jeżeli będą kontynuować naukę, do ukończenia 25 roku życia. Środki na rzecz fundacji przekazują np. Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU, PKN Orlen, Orange Polska, Boeing Koncepcja funkcjonowania fundacji Dorastaj z Nami stanowi rozwinięcie działalności fundacji Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier, a szczególnie jej akcji wakacyjnej Otwórzmy Dzieciom Świat. Obecnie pod opieką fundacji Dorastaj z Nami jest 131 dzieci. – Mam nadzieję, że dzięki naszej pracy, a także ofiarności darczyńców biznesowych i indywidualnych, pomożemy im nie tylko uporać się z traumą, ale śmiało i z sukcesami przejść przez życie – powiedziała Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z Nami.
Przybywa bankructw
Liczba niewypłacalności polskich firm opublikowanych w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) była w trzecim kwartale tego roku na rekordowym poziomie – 369. Tak więc lipiec, sierpień i wrzesień br. to miesiące z trzema najwyższymi dotychczas liczbami niewypłacalności. Natomiast w ciągu trzech kwartałów 2020 opublikowano informacje o 849 niewypłacalnościach, to jest o 12 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej w obecnej dekadzie – policzyli eksperci Euler Hermes, którzy badali kondycję przedsiębiorstw w Polsce. Największy, bo wynoszący aż 83 proc. w trzecim kwartale wzrost liczby niewypłacalności, miał miejsce w sektorze usług.