W momencie wysyłania bieżącego wydania „Trybuny” do druku, trwa konwencja partii Roberta Biedronia. Nie wiemy jeszcze dokładnie, czy mówimy o „Wiośnie” czy „Wiośnie Biedronia” (w ostatnim czasie zarejestrowano taką domenę internetową).
Na wnioski, czy mamy do czynienia z Mesjaszem czy Macronem polskiej polityki, poczekamy jednak nieco dłużej niż do końca weekendu. Udział w konwencji zadeklarowało 10 tys. osób. Biedroń ma ogłosić powstanie partii, a zarazem przedstawić główne punkty programu – tzw. umowę Biedronia. Jak głoszą przecieki, silnie wyeksponowany ma być „wątek europejski” w związku ze zbliżającymi się majowymi wyborami. Po spotkaniu na warszawskim Torwarze, Biedroń ma udać się w Polskę – w tzw. trasę wiosenną. Potrwa ona do 4 marca, a w trakcie przedstawić się mają kolejne jedynki list wyborczych Biedronia do PE.
„Zaprosiliśmy na konwencję m.in. prof. Jerzego Hausnera, którego myślenie o politykach społecznych i o działaniu państwa jest nam bardzo bliskie, a także przedstawicielki i przedstawicieli tzw. pierwszej Solidarności” – ogłosił sam zainteresowany. Wśród gości specjalnych znajdą się również eurodeputowani.
Współpracownicy, których na razie pokazał światu były prezydent Słupska, to Krzysztof Gawkowski – dysydent z SLD, lewicowy socjolog Maciej Gdula, partner Biedronia Krzysztof Śmiszek, dyrektorka finansowa Biedroniowego think tanku Monika Gotlibowska, Gabriela Morawska-Stanecka, która odpowiada w ugrupowaniu za sprawy prawne, oraz szef zespołu programowego ruchu Dariusz Standerski.
Na temat programu Biedronia docierają do mediów różne informacje. Pojawił się postulat emerytury obywatelskiej w wysokości 1600 zł, Biedroń chce też odejścia od energetyki węglowej do 2035 roku i wprowadzenia licznych swobód obywatelskich (możliwość przerwania ciąży na żądanie, małżeństwa jednopłciowe, rzetelna edukacja seksualna, świeckie państwo). Jeśli chodzi o podatki, exwłodarz Słupska nie proponuje rewolucji: nie chce ani podwyższać, ani obniżać. Domaga się lepszej redystrybucji. Zamiast łożyć na fundusz kościelny, chce dawać podwyżki nauczycielom (do około 3500 zł brutto). Pieniądze zaoszczędzone dzięki cyfryzacji administracji zamierza przeznaczyć na podwyższenie zasiłku dla osób z niepełnosprawnościami i wprowadzenie indywidualnych asystentów. 500 plus według Biedronia działa na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Na szczególne wyróżnienie zasługuje fakt, że Biedroń chce wprowadzić oficjalne stanowisko Rzecznika Praw Zwierząt.
Na razie jest królem mediów społecznościowych oraz komunikacji bez uprzedzeń. Czy zrobi dobrą zmianę nie tylko na Facebooku, ale też w polityce – zobaczymy. Na razie przyglądamy się jego programowi bez uprzedzeń. W kwestiach obyczajowych ma wśród opozycji sporą konkurencję.