Ku przestrodze

Na Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, ustanowiony w rocznicę Nocy Kryształowej, Stowarzyszenie Nigdy Więcej opublikowało kolejną edycję Brunatnej Księgi czyli monitoringu zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym.

Noc Kryształowa to określenie pogromu ludności żydowskiej w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w Niemczech. Naziści zamordowali wówczas kilkudziesięciu Żydów, tysiące zesłali do obozów koncentracyjnych, zdemolowali i spalili setki synagog oraz tysiące żydowskich sklepów i mieszkań.

– Pamięć o tragicznej przeszłości zobowiązuje nas do odpowiedzialności za słowo, szczególnie w dobie internetu i jego nieograniczonego zasięgu – powiedziała dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, główna autorka Brunatnej Księgi.

W Brunatnej Księdze w ostatnich miesiącach zostało odnotowanych wiele aktów przemocy wobec mniejszości seksualnych. Pogarda względem nich przejawia się w wypowiedziach polityków, dziennikarzy, a także duchownych. Do Sejmu dostali się pod szyldem Konfederacji skrajnie prawicowi działacze, którzy żądają „batożenia” jako kary za homoseksualizm (Grzegorz Braun), zapowiadają „wykopanie LGBT z polskiej przestrzeni publicznej” (Robert Winnicki) czy przewidują „wyrżnięcie elit, które popierają zboczenia” (Janusz Korwin-Mikke).

Odnotowano również pobicia, dewastacje cmentarzy i pomników poświęconych mniejszościom narodowym, skrajnie nacjonalistyczne manifestacje, rasistowskie i homofobiczne wyzwiska, przypadki mowy nienawiści w mediach, akty dyskryminacji wobec grup mniejszościowych. Przykłady zdarzeń (spośród wielu innych):

Grupa napastników obrzuciła ksenofobicznymi wyzwiskami i pobiła obywatela Ukrainy, pracownika firmy przewozowej. Zażądali od niego, by przełączył muzykę na disco polo. Gdy odmówił, stwierdzili, że ‘nie szanuje kraju, do którego przyjechał’, i wyzywali go ‘Jeb…ny Ukraińcu, wracaj do siebie’ (Warszawa, w nocy z 8 na 9 marca).

Nieznani sprawcy zdewastowali tablicę upamiętniającą Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Namalowali na kamiennej płycie dwie swastyki (Otwock, 6 kwietnia).
Mężczyzna zaatakował kobietę w hidżabie i jej trzymiesięczne dziecko. Krzyczał do niej ‘Wypier…cie stąd, brudasy’, wykonał również gest faszystowskiego pozdrowienia ‘Heil Hitler’ i zawołał ‘White power!’ (Rzeszów, 2 sierpnia).

Czterech napastników pobiło i obrzuciło wyzwiskami pracownika baru z kebabem – obywatela Bangladeszu (Łódź, w nocy z 21 na 22 września).

Inicjatorem i wieloletnim twórcą ‘Brunatnej Księgi’ był śp. Marcin Kornak, założyciel Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Prowadzony nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat monitoring zyskał międzynarodowe uznanie jako najbardziej rzetelne i niezależne opracowanie informacji dotyczących przemocy ksenofobicznej w Polsce.