48 godzin sport

Zmienne szczęście Polaków

Z polskich piłkarzy występujących w angielskiej Premier League udany weekend zanotował Łukasz Fabiński. Jego West Ham United pokonał u siebie Fulham 3:1 i umocnił się w środkowej strefie tabeli. Artur Boruc, który ponownie stanął w bramce Bournemouth, dał sobie strzelić gola dopiero w rzutu karnego i jego zespół tylko zremisował u siebie z Wolverhampton 1:1. W doliczonym czasie gry nasz bramkarz został upomniany żółtą kartką. Wydarzeniem 27. kolejki był powrót snajpera Tottenhamu i reprezentacji Anglii Harry’ego Kane’a po sześciu tygodniach przerwy spowodowanej kontuzją. „Koguty” przegrały na wyjeździe 1:2, a Kane zdobył bramkę. Tottenham pozostał na trzecim miejscu z dorobkiem 60 punktów. Zespół trzeciego z Polaków, Jana Bednarka, Southampton, grał w niedzielę na wyjeździe z Arsenalem (spotkanie zakończyło sie po zamknięciu wydania).

Genialny występ Messiego

Trzy kapitalne bramki Lionela Messiego zdecydowały o wyjazdowym zwycięstwie Barcelony z Sevillą 4:2 na Camp Nou. Gospodarze objęli prowadzenie w 22. minucie po golu Jesusa Navasa, ale już cztery minuty później argentyński gwiazdor „Dumy Katalonii” wyrównał na 1:1 uderzeniem z woleja pod poprzeczkę. Tuż przed przerwą Sevilla odzyskała prowadzenie po trafieniu Gabriela Mercado, lecz Messi w 67. minucie ponownie doprowadził do remisu, a w 85. skompletował hat-tricka wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 3:2. Wynik spotkania ustalił w już doliczonym czasie gry Luis Suarez. Messi w 23 meczach ligowych w tym sezonie zdobył aż 25 bramek i zaliczył 13 asyst. Przy okazji ustanowił też rekord hiszpańskiej ligi w liczbie goli strzelonych jednemu zespołowi – w meczach z Sevillą zdobył już 26 bramek. FC Barcelona z dorobkiem 57 punktów jest liderem Primera Division.

FIFA odebrała Peru MŚ U-17

Międzynarodowa Federacja Piłkarska odebrała Peru organizację mistrzostw świata zawodników do lat 17. Powodem decyzji są opóźnienia w przygotowaniach infrastruktury. Turniej miał się odbyć w październiku. FIFA poinformowała, że rozważa inne kandydatury do organizacji mundialu, ale ich nie wymieniła. Tytułu mistrzowskiego w kategorii U-17, wywalczonego w 2017 roku w Indiach, będzie bronić Anglia.

Stracił prace w Leicester

Claude Puel został zwolniony z funkcji trenera piłkarzy Leicester City. Jego zespół w siedmiu ostatnich meczach poniósł sześć porażek, w tym pięć w lidze – w sobotę uległ u siebie Crystal Palace 1:4. 57-letni francuski szkoleniowiec pracował w Leicester od października 2017 roku. Po 27. kolejkach angielskiej ekstraklasy drużyna zajmuje 12. miejsce w tabeli z dorobkiem 32 punktów.

Mbeppe ustanowił rekord Ligue 1

Napastnik Paris Saint-Germain Kylian Mbappe strzelił dwa gole w wygranym 3:0 meczu z Nimes. Tym samym został najmłodszym zawodnikiem, który we francuskiej lidze zaliczył 50 trafień (dokładnie 51). Dokonał tego w wieku 20 lat, 2 miesięcy i trzech dni.

Grzywek maskotą mistrzostw świata U-20

Żubr „Grzywek” (na zdjęciu) został oficjalną maskotką MŚ U-20, które na przełomie maja i czerwca br. odbędą się w Polsce. Po raz pierwszy został zaprezentowany w Gdyni podczas niedzielnego losowania fazy grupowej mistrzostw z udziałem 16 zespołów.

W minutę roztrwonili prowadzenie

Szczypiorniści Azotów Puławy zremisowali z hiszpańskim Fraikin BM. Granollers 34:34 w rozegranym w Lublinie meczu 3. kolejki grupy D Pucharu EHF. W 59. minucie było 34:30, ale Azoty roztrwoniły prowadzenie. Rewanż odbędzie się 3 marca w Granollers.

Piątek 18. gola strzelił gola rodakowi

AC Milan pokonał Empoli 3:0 w meczu otwierającym 25. kolejkę Serie A. Jedną z bramek dla mediolańczyków zdobył Krzysztof Piątek (na zdjęciu). Było to 18. ligowe trafienie reprezentanta Polski w obecnym sezonie. W bramce gości stał Polak Bartłomiej Drągowski.

Zmalały szanse Orlenu Wisły na awans

W pierwszym meczu decydującym o awansie do TOP 16 Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Orlen Wisła Płock przegrała u siebie 22:26 z Bjerringbro Silkeborg. Rewanż odbędzie się 3 marca w Danii, gdzie „Nafciarzy” będą musieli wygrać różnicą co najmniej 4 goli.

ZAKSA znów pobita na swoim parkiecie

W hicie 22. kolejki siatkarskiej PlusLigi zespół ONICO Warszawa (na zdjęciu) pokonał na wyjeździe lidera rozgrywek ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:17, 23:25, 25:21, 25:23). Była to dopiero druga porażka kędzierzynian w tym sezonie na krajowych boiskach.

Szwajcarka górą w Dubaju

Belinda Bencic pokonała rozstawioną z numerem drugim Czeszkę Petrę Kvitovą 6:3, 1:6, 6:2 w finale turnieju WTA rangi Premier na kortach twardych w Dubaju (pula nagród 2,83 mln dol.). To trzeci w karierze tytuł szwajcarskiej tenisistki. 21-letnia Bencic w drodze po tytuł pokonała trzy zawodniczki z czołowej „10” światowego rankingu – poza Kvitovą (4.), były to: Rumunka Simona Halep (2.), Ukrainka Jelina Switolina (6.) i Białorusinka Aryna Sabalenka (9.). Szwajcarka, która obecnie plasuje się na 45. pozycji listy WTA, trzy lata temu była szóstą rakietą świata.

Polacy tuż za podium PŚ

Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski uplasowali się na czwartych pozycjach w sobotnich zawodach Pucharu Świata w snowboardowym slalomie gigancie równoległym w Secret Garden (Chiny). Triumfowali Niemka Ramona Hofmeister i Słoweniec Tim Mastnak. Po dwóch zwycięstwach, w półfinale Król przegrała o pół sekundy z czeską mistrzynią olimpijską z Pjongczangu Ester Ledecką, a w tzw. małym finale lepsza od Polki okazała się triumfatorka niedawnych mistrzostw globu Niemka Selina Joerg. W finale Hofmeister pokonała Ledecką. Do najlepszej czwórki dotarł również Kwiatkowski. W półfinale stracił ponad sekundę do Rosjanina Andrieja Sobolewa, a w końcówce pojedynku o trzecie miejsce przegrał z brązowym medalistą MŚ 2019 Niemcem Stefanem Baumeisterem. W decydującym wyścigu Mastnak wygrał z Sobolewem.

Przerywany zjazd

Włoszka Sofia Goggia wygrała zjazd alpejskiego Pucharu Świata w szwajcarskiej miejscowości Crans-Montana. Wyprzedziła dwie reprezentantki gospodarzy – o 0,49 s Joanę Haehlen oraz o 0,55 Larę Gut-Behrami. Zawody trzykrotnie przerywano wskutek awarii systemu pomiaru czasu, a oficjalne wyniki ogłoszono z dużym opóźnieniem. 26-letnia Goggia, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu 2018 w tej konkurencji, odniosła pierwsze zwycięstwo tej zimy. Zjazd był przerywany także wskutek wypadków zawodniczek, Francuzki Tiffany Gauthie i mistrzyni świata z Aare Słowenki Ilki Sztuhec.

Mistrzostwa Europy bez gwiazd

Magdalena Gwizdoń zajęła siódme miejsce w sprincie w biathlonowych mistrzostwach Europy w Raubiczach koło Mińska. Zwyciężyła Szwedka Mona Brorsson, do której Polka straciła ponad minutę. Sprint mężczyzn wygrał Norweg Tarjei Boe. Najlepszy z Polaków Mateusz Janik zajął 53. lokatę. W mistrzostwach Europy nie startowali czołowi biathloniści, bo oni przygotwują się do mistrzostw świata, które w tym roku odbędą się w dniach 7-17 marca w szwedzkim Oestersund.