Euro 2020/21: Zmiany w przepisach gry

International Football Association Board, czyli organizacja która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną opublikowała najnowsze zmiany, które zaczną obowiązywać już na turnieju Euro 2020.

Najistotniejszą zmianą jest ocena zagrania piłki ręką. Wedle nowych przepisów nie każdy kontakt będzie przewinieniem, lecz wtedy gdy: zawodnik rozmyślnie dotknie piłkę ręką lub ramieniem, dotknie piłki ręką lub ramieniem, gdy kończyna w nienaturalny sposób powiększy obrys ciała. Zawodnik z ułożoną w nienaturalny sposób ręką zwiększa ryzyko, że zostanie w nią trafiony, bo za to arbiter wymierzy mu karę. Do sędziów należeć będzie ocena, czy ułożenie ręki wynikało z ruchu zawodnika czy było celowe. Usunięty został jednak zapis, że jeśli piłka dotknie ręki zawodnika, a ten następnie dogra ją do któregoś z partnerów, a on zdobędzie bramkę, to taki gol nie może zostać uznany.
IFAB postanowił, że od teraz bramka będzie anulowana tylko wtedy, gdy ten sam zawodnik zostanie trafiony piłką w rękę i zaraz potem sam strzeli gola. Bez zmian pozostaje zapis dotyczący bramkarza. Jeżeli we własnym polu karnym zagra piłkę ręką, gdy nie będzie to dozwolone, to sędzia podyktuje rzut wolny pośredni, ale już nie zastosuje innych sankcji dyscyplinarnych.
Wprowadzone zmiany mają ułatwić sędziom interpretację naruszeń przepisów w tym zawsze budzącym wiele kontrowersji elemencie gry, ale czy tak będzie, przekonamy się podczas mistrzostw Europy. Formalnie nowe regulacje zaczną obowiązywać na całym świecie od 1 lipca tego roku.
Inne zmiany w przepisach są mniej istotne dla przebiegu gry. Poprawiono na przykład zapis o bramkach. Od teraz słupki i poprzeczki muszą mieć taki sam kształt, a obie bramki muszą być jednakowe. Wcześniej poprzeczka i słupek mogła mieć inny kształt, co w zasadzie nie było praktykowane, zwłaszcza w profesjonalnym futbolu. Widać jednak ktoś uznał, że lepiej to załatwić formalnie, bo piłka od kwadratowego słupka odbija się jednak inaczej niż od okrągłego.