Euro 2020/21: TVP wzięła wszystko

Rozpoczynające się w piątek piłkarskie mistrzostwa Europy na terenie Polski będzie można oglądać wyłącznie na antenach Telewizji Polskiej, która pokaże wszystkie 51 meczów w kanałach otwartych.

Nadawca publiczny wykupił pełnię praw telewizyjnych do turnieju Euro 2020/21 i nie zdecydował się na podzielenie się nimi ze stacjami komercyjnymi, choćby tak, jak to zrobił to Polsat w poprzednich mistrzostwach Europy, sprzedając sublicencję na 11 spotkań TVP. Wszystkie mecze tegorocznego turnieju będą pokazywane w kanałach otwartych TVP 1, TVP 2 i TVP Sport. W początkowej części turnieju, podczas pierwszych dwóch kolejek fazy grupowej, rozgrywane będą po trzy mecze dziennie. Rozpoczynać się będą codziennie o godzinach 15:00, 18:00 i 21:00.
Kierownictwo redakcji sportowej TVP ustaliło już skład zespołu komentatorów. Znaleźli się w nim: Dariusz Szpakowski, Jacek Laskowski, Mateusz Borek, Maciej Iwański, Michał Zawacki i Sławomir Kwiatkowski. Znacznie liczniejsze będzie grono ekspertów, ale jego trzon stanowić będą osoby wcześniej regularnie współpracujące z TVP Sport: Sebastian Mila, Maciej Szczęsny, Marcin Żewłakow, Andrzej Strejlau, Robert Podoliński, Kazimierz Węgrzyn, Jakub Wawrzyniak, Jan Tomaszewski, Michał Listkiewicz, Jacek Krzynówek. Wśród nowych twarzy zobaczymy m.in. byłego selekcjonera reprezentacji Polski, a obecnie trenera Piasta Gliwice Waldemara Fornalika i trenera aktualnego wicemistrza Polski Rakowa Częstochowa Marka Papszuna.
Pierwszy występ biało-czerwonych na Euro 2020/21, czyli poniedziałkowy mecz ze Słowacją (14 czerwca, godz. 18:00) skomentują Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn. Spotkanie Polski z Hiszpanią (19 czerwca, godz. 21:00) przypadło duetowi Jacek Laskowski – Robert Podoliński, a Polski ze Szwecją Dariuszowi Szpakowskiemu i Andrzejowi Juskowiakowi. Pozostałe pary komentatorów to Maciej Iwański i Marcin Żewłakow, Michał Zawacki i Andrzej Strejlau oraz Sławomir Kwiatkowski i Jacek Zieliński. Studio poprowadzą m.in. Jacek Kurowski, Rafał Patyra czy Przemysław Babiarz.