20 kwietnia 2024

Luton wraca do elity po 31 latach

Rob Edwards (Manager) of Luton Town after winning promotion during the Sky Bet Championship Play-off Final match between Coventry City and Luton Town at Wembley Stadium, London, England on 27 May 2023. Photo by David Horn.

Piłkarze Luton Town pokonali na londyńskim Wembley w finale baraży o awans do angielskiej ekstraklasy Coventry City 6-5 w rzutach karnych i po 31 latach wracają na najwyższy szczebel rozgrywek.

Na stadionie Kenilworth Road, gdzie rozgrywa swoje mecze ekipa Luton Town, ekstraklasa gościła ostatnio w 1992 roku. Baraż o awans był rozgrywany w Londynie na stadionie Wembley.

W pierwszej połowie bez kontaktu z rywalem zasłabł i przewrócił się kapitan zwycięzców Tom Lockyer, który następnie trafił do szpitala. Jak przekazał klub, 28-latek odzyskał przytomność, reaguje na bodźce i rozmawiał już z rodziną, która jest przy nim. W 23 minucie meczu gola na 1:0 dla Luton zdobył Clark. w 66. minucie wyrównał Hamer. Po 90 minutach gry był remis. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia i o losach awansu musiały zadecydować rzuty karne. Przez pięć serii „jedenastek” żaden z piłkarzy się nie pomylił, ale w szóstej nie wykorzystał jej Fankaty Dabo, który kopnął nad poprzeczką.

Luton dołączył do Burnley i Sheffield United, które wywalczyły promocję do Premier League bezpośrednio, dzięki zajęciu dwóch najwyższych pozycji w The Championship. Zajmą one miejsca Southampton FC, którego los jest już przesądzony, oraz dwóch kolejnych spadkowiczów. Zagrożone są Leicester City, Leeds United i Everton. Ostatnia kolejka Premier League skończyła się po zamknięciu tego wydania Dziennika Trybuna.