26 kwietnia 2024

Polska czwórka podwójna mistrzami Europy

Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski zdobyła złoty medal wioślarskich mistrzostw Europy w słoweńskim Bledzie. Kolejne miejsca na podium zajęły osady Holandii i Włoch.

„Biało-czerwoni, mistrzowie świata w tej konkurencji, do finału dostali się wygrywając repasaż z ponad cztero sekundową przewagą nad drugą Ukrainą, która w walce o medale zupełnie się nie liczyła. Polacy rozpoczęli bardzo mocno. Prowadzili od startu do mety. Po pokonaniu połowy dystansu mieli osiem metrów przewagi nad Włochami, którzy i tak nie wytrzymali tempa. Biało-czerwoni triumfowali w doskonałym czasie 5.40,24. Drudzy na mecie Holendrzy byli gorsi o 1,43 s, a zespół Italii stracił 1,77 s.

Dodatkowe powody do radości miał Fabian Barański, który w sobotę obchodził 24. urodziny. Ekipy medalistów dekorował Ryszard Stadniuk, były prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Bój o medale w dwójce podwójnej wagi lekkiej stoczyły Martyna Radosz i Katarzyna Wełna. Polskie zawodniczki mocno zaczęły i po 500 metrach były drugie. Na półmetku zajmowały czwartą pozycję, ale nie poddały się i do końca walczyły o podium. Ostatecznie uzyskały czas 06.56,31 i do trzecich na mecie Francuzek straciły sekundę. Wygrały Brytyjki (06.52,32) przed Greczynkami (06.54,78).

Ostatnim sobotnim finałem była ósemka mężczyzn. Biało-czerwoni byli najmłodszą osadą w stawce. Oprócz jednego zawodnika wszyscy to młodzieżowcy. Adam Woźniak, Wojciech Szwarc, Przemysław Wanat, Damian Józefowicz, Jerzy Kaczmarek, Piotr Juszczak, Mikołaj Januszewski, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński uplasowali się na szóstym miejscu (5.39,50). Fantastyczny bój o zwycięstwo stoczyli Brytyjczycy (5.28,09), a za nimi finiszowali Rumuni (5.28,14) i Holendrzy (5.28,61).