10 lipca 2024

Srebrne polskie sztafety

Złoto w nieolimpijskiej sztafecie 4×200 m, ale dwa srebrne medale w sztafetach 4×100 i 4×400 m. To dorobek naszych sprinterek w mistrzostwach świata w biegach sztafetowych na Stadionie Śląskim.

Polki w Chorzowie musiały sobie radzić sobie bez najlepszej sprinterki Ewy Swobody, a na domiar złego tuż przed startem sztafeta straciła doświadczoną Marikę Popowicz-Drapałę, lecz mimo to nasze sprinterki w składzie: Paulina Guzowska, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska oraz Pia Skrzyszowska, wywalczyła srebrny medal, ulegając w finale jedynie ekipie Włoch.
Bohaterką polskiej ekipy była 22-letnia Klaudia Adamek, która w odstępie 15 minut wystąpiła w dwóch konkurencjach. Najpierw wywalczyła srebrny medal w sztafecie 4×100 m, a następnie mistrzynią świata na nietypowej konkurencji, 4×200 m, wraz z Pauliną Guzowską, Kamilą Cibą i Marleną Golą.
Ważniejsze było jednak srebro w biegu 4×100 m, bo zapewniło biało-czerwonym kwalifikację olimpijską do igrzysk w Tokio. Nasze sprinterki dołączyły tym samym do swoich koleżanek ze sztafety 4×400 m, które wcześniej zapewniły sobie prawo startu w stolicy Japonii. W finale biegu 4×400 odmłodzony skład „Aniołków Matusińskiego” zajął druga lokatę, przegrywając jedynie z Kubankami. W naszej srebrnej sztafecie pobiegły: Kornelia Lesiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Karolina Łozowska i Natalia Kaczmarek.
W sumie w piątej edycji mistrzostw świata sztafet rozegrano dziewięć konkurencji. W pięciu z nich medale zdobywali reprezentanci Polski. Biało-czerwoni byli najlepsi w nieolimpijskich biegach 2x2x400 m, w którym wystąpili Patryk Dobek i Joanna Jóźwik, a także na dystansie 4×200 m. Oprócz tego zdobyli srebrne medale w sztafecie płotkarskiej, biegu 4×100 m kobiet i 4×400 m kobiet. Po dwa złote krążki zgarnęli także Włosi i Niemcy.
Reprezentacja Polski była też najlepsza w klasyfikacji drużynowej, zdobywając 37 punktów. Drugą lokatę zajęła ekipa Włoch z dorobkiem 32 pkt.