48 godzin świat

Trump grozi Chinom

„Zerwali umowę. Nie mogą tak robić. Więc zapłacą. Podniesiemy cła … i nie wycofamy się” – powiedział prezydent USA, występując na Florydzie do swoich zwolenników , odnosząc się do kolejnego zaostrzenia amerykańsko-chińskiej wojny celnej. W ubiegłą niedzielę prezydent Trump zapowiedział, że 10 maja zwiększy cła na kilka chińskich towarów z 10 do 25 proc. i nie wykluczył wprowadzenia barier zaporowych wobec innych towarów.

Chiny odpowiadają

Pekin wyraził żal z powodu amerykańskich planów podniesienia ceł na chińskie towary – poinformowało w środę Ministerstwo Handlu ChRL i dodało, że Chiny zostaną zmuszone do podjęcia analogicznych kroków wobec amerykańskich towarów. „Chiny wyrażają z tego powodu głęboki żal. Jeśli USA rzeczywiście podwyższą cła, strona chińska zostanie zmuszona do podjęcia koniecznych środków odwetowych” – czytamy w komunikacie. Resort podkreślił, że „zaostrzenie tarć handlowych nie leży w interesie narodów obydwu państw i całego świata”.

Teheran odpowiada twardo

Skoro Stany Zjednoczone wypowiedziały porozumienie atomowe z Iranem, Teheran również przestanie respektować jego ustalenia – z takim przesłaniem wystąpił prezydent Hasan Rouhani. Jego zdaniem, aby porozumienie nadal funkcjonowało Rosja i Chiny, które również je sygnowały, musiałyby wykazać inicjatywę. Konkretnie – znieść w ciągu 60 dni sankcje nałożone na irański sektor energetyczny i finansowy. Jeśli tak się nie stanie, Iran przestanie stosować się do nakazu sprzedaży wzbogaconego uranu; w myśl porozumienia mógł zachować w swoich granicach nie więcej niż 300 kg surowca. Na nowo ruszy również produkcja plutonu w reaktorze w Arak. W drugim etapie rewizji umowy Iran wypowie nakaz ograniczenia wzbogacenia uranu do poziomu 3,5 proc. i będzie to odtąd czynił w sposób nieograniczony.

Rosja odda MiGi i okręty?

Rosja jest gotowa w ciągu kilku dni przekazać Kijowowi około 10 myśliwców MiG-29 Sił Powietrznych Ukrainy, które znajdują się na Krymie od 2014 roku – zapowiedział deputowany do Dumy Państwowej z Sewastopola Dmitrij Bielik w wywiadzie dla „Sputnika”. „Rosja jest gotowa przekazać Ukrainie także okręty wojenne. „Na to potrzeba będzie jednak więcej czasu, ponieważ na Krymie znajduje się kilkadziesiąt okrętów, większość z nich jest eksploatowana i trzeba będzie przeprowadzić kontrolę mechanizmów okrętowych” – dodał.

Parada Zwycięstwa w Moskwie

Na Placu Czerwonym odbyła się Parada Zwycięstwa z okazji 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Uczestniczyło w niej ponad 13 tysięcy osób, 132 jednostki sprzętu i 74 samoloty i helikoptery.

Nieśmiertelny pułk

Każdego roku 9 maja w Dniu Zwycięstwa na ulicach Moskwy zbierają się tysiące ludzi, aby przejść przez centrum miasta z portretami członków swoich rodzin, którzy walczyli w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Pić, palić i jeść mięso

Powołana 3 maja na stanowisko ministra zdrowia Norwegii Sylvi Listhaug w wywiadzie dla stacji NRK oświadczyła, że ludzi nie powinno się ograniczać w paleniu, piciu alkoholu i jedzeniu mięsa.

May podtrzymuje zapowiedź

Brytyjska premier Theresa May podtrzymuje zapowiedź odejścia przed drugą fazą procesu brexitu. Nie podano jednak jak dotąd żadnego konkretnego terminu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *