48 godzin świat

KE chwali TSUE

„Mile widzianym wyjaśnieniem zasady nieusuwalności i niezależności sędziów, co jest podstawowym elementem skutecznej ochrony sędziowskiej w Unii Europejskiej” określiła Komisja Europejska werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej , który uznał polską ustawę w zakresie wieku przejścia na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego za niezgodną z unijnym prawem. TSUE uznał, że Komisja Europejska ma prawo stawiać zarzuty państwu członkowskiemu w sprawie organizacji jego systemu sprawiedliwości i architektury sądownictwa., a jako podstawę wskazał nie tylko unijne dyrektywy, ale także art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej.

Babiš musi odejść

Demonstracja w Pradze przeciwko premierowi Andrejowi Babišowi zgromadziła ćwierć miliona ludzi. Była to kulminacja protestów występujących od końca kwietnia w Pradze i innych miastach. Premier od lat jest podejrzany o defraudacje euro-subwencji. „Wstydzimy się takiego premiera!” – skandowali ludzie. Domagano się również dymisji Marii Benesovej, minister sprawiedliwości, która miała tuszować przestępstwo premiera. Była to największa demonstracja w Czechach od 30 lat.

Bezpłatne studia w USA?

Demokratyczny senator Bernie Sanders zamierza wnieść pod obrady Kongresu propozycję, chce umorzyć studentom spłatę kredytów zaciągniętych na studia i umożliwić studiowanie za darmo.

Putin przedłuża sankcje

Prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał dekret, który przedłuża retorsje wobec Unii Europejskiej. Embargo na produkty żywnościowe z UE będzie obowiązywało do końca przyszłego roku.

Powtórka nic nie dała

Kandydat opozycji Ekrem İmamoğlu wygrał różnicą ponad 7 proc. powtórne wybory burmistrza Stambułu. Powtórzenie wyborów po przegranej popieranego przez rząd kandydata nie przyniosło rezultatów.

Rosyjskie okręty na Kubie

Do portu w Hawanie zawinęła eskadra rosyjskiej Floty Północnej złożony z fregaty i jednostek pomocniczych. Są w trakcie rejsu dookoła świata trwającego od 26 lutego.