48 godzin świat

Putin z Macronem o Ukrainie

Prezydenci Francji i Rosji przeprowadzili w minioną niedzielę (8 sierpnia) rozmowę telefoniczną. Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie. W opinii przywódców obydwu państw, w najbliższych tygodniach możliwe jest spotkanie tzw. grupy normandzkiej, poświęcone uregulowaniu konfliktu w Donbasie. Według komunikatu Kremla „prezydenci podkreślili brak alternatywy dla mińskiego kompleksu środków”zmierzających do rozwiązania sytuacji na południowo-wschodniej Ukrainie”.

Zełenski jedzie za Trumpem

Nie doszło do planowanego spotkania prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w Warszanie, Wołodymyr Zełenski pojedzie zatem do USA. 23 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poleci do USA aby wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. „Mamy też złożyć wizytę w Waszyngtonie w celu spotkania z amerykańskim prezydentem i rządem. Omawiamy różne daty, myślę, że w najbliższym czasie poznają Państwo konkretne daty omówione ze stroną amerykańską” – poinformował szef ukraińskiego MSZ Wadym Prystajko.

Kim strzela i chce rozmawiać

Korea Północna we wtorek przeprowadziła dwa wystrzały niezidentyfikowanych pocisków z prowincji Pjongjang Południowy w stronę Morza Japońskiego. Jest to już ósma taka operacja w ciągu ostatniego półtora miesiąca i dziesiąta od maja. Dzień wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Czoe Son hui oświadczył, że jego kraj chce wznowić „dyplomację nuklearną” ze Stanami Zjednoczonymi pod koniec bieżącego miesiąca, ale Waszyngton musi wystąpić z nowymi, akceptowalnymi propozycjami. „Jeśli nie spełnią one oczekiwań Pjongjangu – dialog się zakończy” – dodał. Prezydent USA Donald Trump określił stanowisko KRLD jako „interesujące”. „Jak dotychczas uzyskaliśmy powrót naszych zakładników, powrót szczątków naszych bohaterów i przez dość długi czas mieliśmy dialog nuklearny” – stwierdził.

Przyszli komisarze

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej ursula von der Leyen ogłosiła nazwiska kandydatów na komisarzy. Wśród nich jest Janusz Wojciechowski, któy miałby zostać komisarzem do spraw rolnictwa. Zaskoczeniem jest zmiana kompetencji dotychczasowego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który do tej pory zajmował się kwestiami praworządności w UE – teraz będzie odpowiedzialny za przygotowanie „Zielonego Ładu dla Europy”. Praworządnością zajmą się Czeszka Věra Jourová i Belg Didier Reynders.

Rosjanie nas obserwują

Rosja i Białoruś przeprowadzają do 13 września lot obserwacyjny nad Polską w ramach traktatu o otwartym niebie. Równocześnie wykonywany jest lot amerykańsko-ukraiński nad Rosją.

Włochy mają rząd

Rząd premiera Giuseppe Contego uzyskał aprobatę Izby Deputowanych. Tworzą go Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd. Za wotum zaufania głosowało 343 deputowanych, przeciwko – 263.

Koniec rozmów z talibami

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że rozmowy z afgańskimi talibami uważa za definitywnie zakończone. Zamiast negocjacji czekać ich ma teraz atak amerykańskich wojsk.

Tajfun Faxai spraliżował Japonię

Najbardziej ucierpiał transport – wstrzymano ruch pociągów i zablokowane zostały porty lotnicze. W wyniku tajfuny zginęły przynajmniej 3 osoby, a 50 zostało rannych.