48 godzin świat

ONZ o Libii

Według przedstawicieli ONZ walki o stolicę Libii między siłami rządowymi a siłami marszałka Chalify Haftara – Libijską Armią narodową – spowodowały śmierć 56 osób. Specjalny wysłannik ONZ do Libii Ghassan Salame uważa jednak, że zorganizowanie zaplanowanej na przyszły tydzień konferencji pokojowej będzie niemożliwe – nadal dochodzi do eskalacji walk. „Jestem zdeterminowany jak nigdy, aby przeprowadzić tę konferencję jak najszybciej, gdyż nie możemy stracić historycznej szansy” – powiedział. Marszałek Haftar nie zamierza jednak ustępować, najwyraźniej uważając, że ma „przywilej korzyści”, a rozejm spowoduje utratę momentu prowadzonej przez niego ofensywy.

Polska złamała prawo

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu Evgeni Tanchev orzekł, że Polska naruszyła unijne prawo przyjmując ustawę o Sądzie Najwyższym, odsyłającą część sędziów w stan spoczynku. Uznał zatem w całej rozciągłości stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie. Nie jest to jednak werdykt finalny – jego opinia jest wszakże sugestią dla Wielkiej Izby.

Stracimy miejsca pracy

W Europejskim Komitecie Regionów przedstawiono raport na temat stanu unii energetycznej i regionów węglowych, które będą wymagały „energetycznej transformacji”. Wyliczono, że łączna utrata miejsc pracy w elektrowniach węglowych oraz kopalniach do 2025 r. wzrośnie nawet do 77 tys., a w roku 2030 – do około 160 tys. Szacuje się, że na samym Śląsku może stracić pracę ok. 41 tys. osób.

Turcja nie chce F-35

Ankara znajdzie zastępstwo dla myśliwców F-35, jeśli Stany Zjednoczone odmówią ich dostaw z powodu zakupu przez Turcję rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400, powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu. „Turcja kupi analogiczne samoloty od innych krajów. Będzie to trwało do momentu rozpoczęcia produkcji naszych własnych myśliwców piątej generacji” – powiedział.

Pozytywny spadek

Amnesty International opublikowała raport, z którego wynika, że liczba wykonywanych wyroków śmierci wreszcie spadła. W ubiegłym roku liczba egzekucji spadła o jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2017. W 20 państwach wykonano w ubiegłym roku co najmniej 690 wyroków śmierci Udało się dojść do najniższego poziomu od dekady.

Rosja chwali Polskę

Polski sąd podjął słuszną decyzję w sprawie rosyjskiej rodziny, która zbiegło ze Szwecji do Polski i wystąpiła o azyl – stwierdziła Rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa.

Kim Dzong Un traci cierpliwość

Przywódca Korei Północnej nazwał Stany Zjednoczone wrogimi siłami, Waszyngton wprowadza sankcje, aby „stłamsić” republikę ludową – powiedział na sesji Komitetu Centralnego Partii Pracy.

Zełenski prowadzi w sondażach

Sondaże wskazują, że Wołodymyr Zełenski zwycięży w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zamierza go poprzeć 51 proc. Ukraińców. Petra Poroszenkę – zaledwie 21 procent.

Katastrofa potwierdzona

Minister obrony Japonii Takeshi Iway potwierdził przypuszczenia, że myśliwiec F-35A Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony, który zniknął z radarów, rozbił się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *