Chiny się nie zatrzymują

Tempo otwierania się Chin nie zwalnia.

Dzięki energicznemu promowaniu reform otoczenie biznesowego, Chiny zajmują 31 miejsce wśród 190 gospodarek na świecie – poinformował Bank Światowy, w opublikowanym w październiku 2019 roku „Raporcie dotyczący otoczenia biznesowego na 2020 rok”. W ubiegłym roku Chiny zajęły w raporcie 46 miejsce. Od dwóch ostatnich lat Chiny znajdują się w pierwszej dziesiątce gospodarek, które odnotowały największą poprawę w globalnym otoczeniu biznesowym.
Publikowany co roku, sztandarowy raport Banku Światowego dotyczy otoczenia biznesu. Autorzy dokumentu śledzili światowe reformy regulacji gospodarczych w okresie od 1 maja 2019 roku. Zarejestrowali oni 294 reformy promujące działalność komercyjną w 115 gospodarkach na całym świecie. W raporcie stwierdzono, że Chiny poczyniły niezwykłe postępy w reformach w ośmiu obszarach, w tym w zakładaniu działalności gospodarczej i obsłudze pozwoleń na budowę.
Stephen Roach z Uniwersytetu Yale skomentował to mówiąc, że postępy Chin w poprawie otoczenia biznesowego są zachęcające, szczególnie jeśli chodzi o troskę wobec nowych firm. Jak wskazuje raport, chiński rząd osiągnął wyniki we wspieraniu przedsiębiorstw typu start-up, co jest przejawem koncentracji Chin na innowacjach technologicznych.
Profesor Wang Jiangyu z Wydziału Prawa Narodowego na Uniwersytecie w Singapurze powiedział, że wprowadzenie „optymalizacji przepisów dotyczących otoczenia biznesu” pomoże prawnie chronić przedsiębiorczość i transakcje w Chinach oraz promować transformację co jest rolą rządu. Jego zdaniem, „jest to długoterminowa inicjatywa dotycząca reform ”.
Katsuyuki Hasegawa, główny ekonomista w Mizuho Research Institute Ltd. zauważył, że „dzięki ciągłemu promowaniu reform strukturalnych Chiny zmieniają wyzwania w możliwości”. Chiny stale ulepszają swoje otoczenie biznesowe i przyjmują środki, takie jak złagodzenie regulacji, otwarcie rynków i promowanie reform strukturalnych – wymienił. Zdaniem eksperta, „ekspansja otwarcia Chin ma ogromne znaczenie dla stabilności i rozwoju światowej gospodarki”.
Kiyoshi Fushitani jest dyrektor generalnym japońskiej korporacji ORIX, która weszła na rynek chiński w latach 80. Jak przyznaje, jest on głęboko poruszony poprawą chińskiego otoczenia biznesowego.
– Od ogłaszania odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych po praktykę rządów na wszystkich poziomach, są to działania rządu chińskiego, który zwraca uwagę na otoczenie biznesu – oznajmił przedstawiciel japońskiej firmy.
– Dobre otoczenie biznesowe jest korzystne dla chińskich i zagranicznych firm, gdyż tworzy bardziej otwarte otoczenie rynkowe, dając wiele możliwość wyboru działania większej liczbie zagranicznych firm w Chinach. Tempo otwarcia Chin nie zatrzymuje się – podkreślił Kiyoshi Fushitani. Jesteśmy świadomi zdecydowanej determinacji Chin do otwarcia się na świat zewnętrzny – dodał.

Poprzedni

Thatcheryzm na sterydach

Następny

„Kultura polska w myśli Chińczyków” Sympozjum akademickie w Pekinie

Zostaw komentarz