Każdego roku dnia 10 maja obchodzimy urodziny najwybitniejszego męża stanu Azerbejdżanu, światowej sławy przywódcy, założyciela nowoczesnego państwa azerbejdżańskiego Hejdara Alijewa, który pozostawił niezatarte ślady w naszej narodowej pamięci.
Kiedy naród azerbejdżański w 1993 roku stanął w obliczu zagrożenia wojną domową i utratą niepodległości, powstał z żądaniem o doprowadzenie do władzy Hejdara Alijewa, co stało się wówczas prawdziwym ruchem narodowym. W trudnym okresie okupacji terytoriów Azerbejdżanu, na żądanie narodu azerbejdżańskiego w 1993 r. w wyniku ogólnokrajowych wyborów Hejdar Alijew został wybrany na stanowisko Prezydenta Republiki Azerbejdżanu. Hejdar Alijew, który ponownie objął władzę nad niepodległym Azerbejdżanem, de facto uratował Azerbejdżan przed wielką przepaścią i w bardzo krótkim czasie zdołał rozwiązać trudne problemy społeczne, z którymi kraj domagał się w tamtych latach. Wraz z powrotem do władzy Hejdara Alijewa nastąpił przełom w życiu społeczno-politycznym, socjalnym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym kraju, w stosunkach międzynarodowych, a wraz z tym rozpoczął się proces budowania niepodległego państwa zgodnie z zasadami naukowymi, normami i zasadami międzynarodowymi.
[FMP]
Hejdar Alijew, który w okresie najtrudniejszych historycznych i geopolitycznych przejść prowadził niezależną politykę energetyczną, mającą na celu zapewnienie eksportu azerbejdżańskich surowców energetycznych na rynek światowy i tym samym, zapewnienie dobrobytu przyszłym pokoleniom i bezpieczeństwa energetycznego w Europie, ukształtował również wieloaspektową koncepcję polityki zagranicznej. Właśnie w wyniku jego sukcesywnej i konsekwentnej polityki energetycznej dnia 20 września 1994 r. w Baku podpisano „Kontrakt Stulecia” z 11 największymi światowymi koncernami naftowymi, wnosząc tym samym ogromny wkład w bezpieczeństwo energetyczne kraju, regionu oraz Europy.
Wraz z rozszerzeniem stosunków z krajami sąsiednimi, Hejdar Alijew prowadził także aktywną politykę pogłębiania stosunków we wszystkich obszarach z krajami zachodnimi, w tym też z Polską. I tak w dniach 26 – 28 sierpnia 1997 roku na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego Prezydent Republiki Azerbejdżanu Hejdar Alijew złożył pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Podczas owocnej wizyty podpisano „Deklarację o rozwoju przyjaznych stosunków i współpracy między Republiką Azerbejdżanu a Rzeczpospolitą Polską”, a także osiem dokumentów, co niewątpliwie wzmocniło współpracę między dwoma krajami.
W wielokulturowym Azerbejdżanie, swobodna i sprzyjająca działalność wyznawców religii katolickiej, tak samo jak innych wyznań, zawsze była w centrum uwagi przywódcy narodowego. W 2002 roku na zaproszenie Prezydenta Republiki Azerbejdżanu Hejdara Alijewa odbyła się w Azerbejdżanie historyczna wizyta papieża Jana Pawła II, wybitnej postaci społecznej i religijnej całego świata i Polaków. Podczas tej historycznej wizyty na polecenie przywódcy narodowego Hejdara Alijewa, przeznaczono teren pod budowę nowego kościoła w Baku dla katolików potrzebujących świątyni religijnej, a następnie w 2008 roku na tym terenie wzniesiono Kościół Najświętszej Maryi Panny.
Nieprzypadkowo w Gnieźnie, pierwszej stolicy i ośrodku religijnym Polski, w 2013 roku został wzniesiony Pomnik Przyjaźni ku czci przywódcy narodowego Azerbejdżanu Hejdara Alijewa i świętego całego świata chrześcijańsko-katolickiego papieża Jana Pawła II. Pomnik, który stał się miejscem pielgrzymek wielu Polaków i Azerbejdżan mieszkających w Polsce, przedstawia nieśmiertelne słowa Jana Pawła II o Azerbejdżanie i Hejdara Alijewa o Polsce, a mapy obu krajów przedstawiają się jako wyraz wzajemnego szacunku dla integralności terytorialnej i suwerenności.
W celu utrwalenia imienia przywódcy narodowego w 2004 roku została założona “Fundacja Hejdara Alijewa”. Na czele Fundacji stoi Pierwsza Wiceprezydent Republiki Azerbejdżanu Mehriban Alijewa. Fundacja Hejdara Alijewa przyczynia się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i świata, realizując różnorodne projekty z zakresu edukacji, zdrowia, kultury, sportu, nauki i techniki, ekologii, w sferze socjalnej i innych dziedzin, zarówno w kraju, jak i za granicą. Do tej pory Fundacja zrealizowała projekty o różnej treści w ponad 20 krajach.
Dziś możemy z dumą powiedzieć, że pod przewodnictwem prezydenta Ilhama Alijewa, który kontynuuje właśnie politykę ustanowioną przez Hejdara Alijewa, Azerbejdżan stał się regionalnym centrum władzy o dużym prestiżu i zróżnicowanej gospodarce wśród światowych mocarstw.
Choć śp. Prezydenta nie ma wśród nas od 19 lat, nie został on zapomniany, lecz na zawsze zostanie w naszej pamięci. Niewątpliwie doświadczenie w wyjątkowym zarządzaniu przywódcy Hejdara Alijewa wejdzie do podręczników i będzie przedmiotem badań, a założona przez niego państwowość w Azerbejdżanie, droga do stabilności i rozwoju oraz dziedzictwo duchowe, przykład przywództwa, jaki zademonstrował krajom i narodom świata, pozostaną kartą wiecznego sukcesu w historii świata.
[/FMP]