Owocna współpraca polskich przedsiębiorstw podczas 4. Targów CIIE

Liu Tongyu
Owocna współpraca polskich przedsiębiorstw podczas 4. Targów CIIE

10 listopada w Szanghaju zakończyły się trwające sześć dni IV targi China International Import Expo. Targi przyciągnęły prawie 3000 wystawców ze 127 krajów i regionów. Wiele produktów miało swoją światową i azjatycką premierę podczas tej imprezy. W ujęciu rocznym podczas obecnych targów podpisano umowy lub listy intencyjne na łączną kwotę 70,72 miliarda dolarów.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu już czwarty rok z rzędu zaprosiła polskie firmy do udziału w China International Import Expo. Ze względu na powierzchnię wystawienniczą czy liczbę wystawców, Polska przywiozła największą grupę wystawców wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Niektóre polskie firmy, choć dotknięte epidemią Covid-19, nie mogły w tym roku przybyć na targi, ale ich entuzjazm dotyczący rejestracji jest czymś, co naprawdę czujemy – powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej podczas CIIE Andrzej Juchniewicz, kierownik zagranicznego biura handlowego, należącego do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
W tegorocznych targach CIIE, wzięło udział 18 wystawców na hali z artykułami spożywczymi i rolnymi, 10 na hali towarów konsumpcyjnych, a 4 na hali wystawiających produkty z branży technologicznej. Łączna powierzchnia targowa polskich firm przekroczyła 400 metrów kwadratowych. W porównaniu z poprzednimi latami, w tym roku pojawili się wystawcy z branży high-tech. Niektóre polskie marki, takie jak Ziaja, Inglot i Seboradin i inne, które w poprzednich latach uczestniczyły w targach CIIE, już głęboko weszły na chiński rynek, stały się rozpoznawalnymi markami kosmetycznymi na platformach e-commerce i notują wysokie wyniki sprzedaży. Andrzej Juchniewicz z PAIH powiedział, że polskie firmy biorące udział w tegorocznych targach pokazali najwyższej jakości produkty wszystkim odwiedzającym tą imprezę. Juchniewicz ma również nadzieję, że produkty te zostaną docenione przez chińskich konsumentów i docelowo nawiązana zostanie współpraca z importerami, aby produkty były dostępne na chińskim rynku.
Podczas targów CIIE dwa polskie przedsiębiorstwa zawarły umowy handlowe z bardzo wartościowymi firmami chińskimi. Olimp Sport Nutrition i Grupa Sinopharm podpisały dziesięcioletnią umowę agencyjną. Olimp to największa firma suplementów diet dla sportowców w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa Sinopharm doceniła jakość produktów polskiej firmy oraz optymistycznie patrzy na rozwój współpracy z firmą Olimp.
Na Targach CIIE podpisaliśmy bardzo ważną umowę z Grupą Sinopharm, która jest największym dystrybutorem farmaceutyków w Chinach – powiedział Michał Bielewicz, dyrektor Biura Olimp w Chinach. Wspólnie rozpoczynamy pracę na tym, żeby móc wdrożyć nasze produkty na rynek chiński i móc też uczestniczyć ze swoim doświadczeniem, ofertą i wiedzą w programie „China Health 2030”, który został nakreślony przez chiński rząd i obejmuje dyrektywy związane z kierunkiem promocji zdrowia, efektywności i sprawności fizycznej – dodał Michał Bielewicz.
Vici Group zawarła porozumienie o współpracy z Beijing Florida’s Sunshine Trading Co., Ltd. na kwotę 3 mln euro. Ponadto polska firma podpisała z Wuhan Asia-Europe International Trade & Commerce Co. Ltd. kontrakt o wartości przekraczającej 10 mln euro. Grupa Vici uczestniczyła w targach CIIE w ostatnich czterech kolejnych latach i stale poszerzała swoją obecność na chińskim rynku dzięki uczestnictwu w targach CIIE. Na I targach CIIE doszło do pierwszego spotkania z Wuhan Asia-Europe International Trade & Commerce i wtedy polska firma otrzymała zamówienie na produkty mleczne. Współpraca między obiema firmami rozwijała się bardzo dynamicznie. Na drugich targach obie firmy współpracowały tworząc niezależne stoisko. Na trzecich, te dwa przedsiębiorstwa podpisały strategiczną umowę intencyjną o wartości przekraczającej 100 milionów juanów(około 15,12 mln dolarów).
Pomimo restrykcji związanych z epidemią, cieszę się, że możemy spotkać się i podpisać umowy z chińskimi partnerami. Wierzę, że w przyszłym roku współpraca będzie jeszcze bardziej owocna – powiedziała przedstawicielka firmy Vici Group na rynek chiński Marta Hennig.
W tym roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu wypróbowała też nową strategię promocji skierowaną do ogromnej grupy konsumentów, którzy nie mogli osobiście odwiedzić hal wystawienniczych. Nawiązała współpracę ze znanym influencerem na platformie Taobao, jednej z największych chińskich platform e-commerce i prowadziła transmisję na żywo, podczas, której reklamowano polskie marki. W ten sposób, który bardzo podoba chińskim konsumentom, zwiększono popularność polskich produktów, ponieważ dzięki temu większa liczba chińskich konsumentów mogła z bliska zobaczyć polskie produkty.
Chiny z populacją przekraczającą 1,4 miliarda ludzi i grupą o średnich dochodach liczącą ponad 400 milionów osób, importują towary i usługi o wartości około 2,5 biliona dolarów rocznie. Chiński rynek jest ogromny. W ciągu ostatnich pięciu lat chiński import towarów zbliżył się do 10 bilionów dolarów. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat łączny chiński import towarów przekroczy 22 biliony dolarów.
W tym roku mija 20 rocznica przystąpienia Chin do Światowej Organizacji Handlu. W ciągu ostatnich 20 lat chińska gospodarka wskoczyła z szóstego na drugie miejsce na świecie, a zarówno obroty handlowe towarami, jak i bezpośrednie inwestycje zagraniczne znalazły się na pierwszym miejscu na świecie. Chiny są beneficjentem globalizacji gospodarczej i podejmują nieustanne wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju światowej gospodarki. W erze po epidemii targi CIIE stają się pozytywną siłą promującą wzrost handlu międzynarodowego. Targi odbywające się od czterech lat pokazują szczere chińskie intencje do dzielenia się swoimi możliwościami rynkowymi ze światem i nadają impet ożywieniu światowej gospodarki.

Poprzedni

Uczą legionistów polskiego

Następny

Za co kocham Abbę?