Wyjątkowe księgarnie w Pekinie

Do opisu księgarni ludzie zawsze używają najpiękniejszych słów. W dzisiejszej dobie internetu, szybkiego życia, można zwolnić i odpocząć właśnie wśród papierowych książek. Można zatrzymać się między regałami i spędzić wolne popołudnie w księgarni. To jest bardzo przyjemne! W Pekinie jest kilka księgarni, które wyróżniają się niecodziennym wystrojem i atmosferą.

Zhongshuge – jedna z najpiękniejszych księgarń w Pekinie

Pekińscy miłośnicy książek określili ją jako „najpiękniejszą księgarnię” w stolicy. Trzeba się trochę postarać aby w tej ruchliwej części Pekinu móc ją znaleźć. Wejście do niej tworzą nachodzące na siebie łuki. Jest tutaj wiele luster, dzięki czemu przestrzeń z książkami wydaje się optycznie większa. Można też znaleźć tutaj elementy wystroju, które nawiązują do historii Pekinu.

Piękny design oraz ciche i przytulne przestrzenie przyciągają wielu czytelników, kochających czytać książki.

Mofan – najbardziej poetycka księgarnia w Pekinie

Ta księgarnia znajduje w budynku dawnego kościoła, który został wybudowany w 1907 roku. Budynek wyróżnia się charakterystyczną strzelistą wieżą oraz witrażami wewnątrz.

Ze względu na architekturę jest to na pewno wyjątkowa księgarnia. Nie ma tutaj na półkach popularnych współczesnych bestsellerów, ale jest za to dużo starych książek, w tym wiele tytułów rzadko dostępnych gdzie indziej. Tam, gdzie mieścił się ołtarz, dziś znajduje się scena, na której czasami odbywają się spotkania z czytelnikami. Można też tutaj podziwiać grafiki z okresu Republiki Chińskiej.

Page One – największa, czynna 24 godziny na dobę księgarnia w Pekinie

Księgarnia ta ma ogromną przestrzeń, zajmuje aż trzy piętra. Książki są podzielone tematycznie. Na pierwszym piętrze znajdują się działy z literaturą popularną, albumy fotograficzne, książki kulinarne. Na drugim piętrze znajdują się książki dla dzieci i młodzieży oraz książki w języku angielskim. Trzecie piętro poświęcone jest książkom o projektowaniu i sztuce. Dzięki ogromnym oknom sięgającym od podłogi po sufit światło wpada do środka i tworzy przyjemną atmosferę. Niezwykle wrażenie na każdym czytelniku zrobi na pewno ogromna ściana książek, która ciągnie się przez wszystkie trzy piętra. Spragnieni nowych tytułów mogą liczyć na zawsze otwarte drzwi – parter księgarni jest otwarty dla czytelników przez 24 godziny na dobę.

Sanlian Taofen – najbardziej tradycyjna księgarnia w Pekinie

Księgarnia Sanlian jest powszechnie znana wielu czytelnikom. Księgarnia ta nie zwraca uwagi swoim wystrojem, ale przyciąga doborem książek. Pomieszczenia sprzyjają wyciszeniu. Wszędzie, nawet na podłodze, siedzą ludzie i czytają książki. Nie jest to duża księgarnia, ale wybór tytułów jest tutaj bardzo interesujący.

Zhengyang – księgarnia, gdzie poczujesz ducha Pekinu

W tej księgarni unosi się duch Pekinu. Znajduje się ona na typowym starym pekińskim dziedzińcu – w pekińskim hutongu. Na podwórku rosną glicynie, winogrona i granaty, czasem można spotkać tam spacerujące koty.

Otoczenie księgarni jest bardzo podobne do przestrzeni, w której mieszkają zwykli Pekińczycy. Nie ma tutaj popularnych bestsellerów. Wszystkie książki poświęcone są Pekinowi. Znaleźć tu można powieści, albumy ze zdjęciami i starodruki, a także książki, których nakłady już się wyczerpały, a stanowią zbiory właściciela. Przebywanie w tej księgarni zawsze przyniesie spokój ducha.