26 kwietnia 2024

48 godzin sport

Pierwszy ćwierćfinał Fręch
Magdalena Fręch po raz pierwszy w karierze osiągnęła ćwierćfinał turnieju WTA. Nasza tenisistka w imprezie w Pradze w dwóch pierwszych rundach pokonała Rumunkę Elenę-Gabrielę Ruse i Holenderką Arantxą Rus, ale w pojedynku o awans do półfinału nie sprostała wiceliderce rankingu WTA Rumunce Simonie Halep, z którą przegrała 2:6,0:6. Ale Polka jest zadowolona ze swojego występu w stolicy Czech, bo zdobyła tam 74 punkty rankingowe i dzięki temu znacznie awansuje w najnowszym notowaniu światowej listy tenisistek.

Rekord Polski w Monako
Sofia Ennaoui pobiła historyczny rekord Polski w biegu na 1000 metrów, ustanowiony 39 lat temu przez Jolantę Januchtę. Polska biegaczka o marokańskich korzeniach na mityngu Diamentowej Ligi w Monako uzyskała czas 2.32,30, ale w biegu zajęła dopiero szóste miejsce. Wygrała Kenijka Fatih Kipyegon z wynikiem 2.29,15. Z innych polskich lekkoatletów startujących w tym mityngu Marcin Lewandowski był siódmy na 1500 m, a Justyna Święty-Ersetic czwarta na 400 m. W Monako padł rekord świat na dystansie 5000 m. Ustanowił go Ugandyjczyk Joshua Cheptegeia, uzyskując czas 12.35,36. Poprzednim rekordzistą globu był Etiopczyk Kenenisa Bekele, któy w 2004 roku pobiegł o 1,99 s wolniej.

Dramat zwycięzcy TdP 2020
Remco Evenepoel (grupa kolarska Deceuninck – Quick Step), zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne, uległ poważnemu wypadkowi na trasie rozgrywanego w miniony weekend we Włoszech wyścigu Il Lombardia. 20-letnie belgijski kolarz wypadł z drogi na 40 kilometrów przed metą, uderzył w barierkę i spadł z wiaduktu. Jak poinformowali organizatorzy wyścigu, Evenepoel został natychmiast przewieziony do szpitala. Prześwietlenie wykazało złamanie miednicy i uszkodzenie prawego płuca – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Dla zawodnika oznacza to koniec obecnego sezonu.

Triumf Zmarzlika w Toruniu
Żużlowiec Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik wygrał w sobotę w Toruniu siódmą edycję PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi. Gorzowianin jako pierwszy zawodnik w historii tych zawodów wygrał je po raz drugi. Drugie miejsce na podium wywalczył Jason Doyle (Włókniarz Częstochowa), a trzecie jego klubowy kolega Leon Madsen. W rywalizacji uczestniczyło 16 czołowych żużlowców tegorocznego sezonu żużlowej ekstraklasy.

Nie obroni tytułu w US Open
Bianca Andreescu, która w ubiegłym roku wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy US Open w Nowym Jorku, nie wystartuje w rozpoczynającej się 31 sierpnia edycji. 20-letnia Kanadyjka nie rozegrała żadnego meczu o stawkę od października ub. roku, najpierw z powodu kontuzji kolana, a później pandemii koronawirusa. Wcześniej z turnieju wycofały się m.in. liderka rankingu WTA Australijka Ashleigh Barty, Rosjanki Swietłana Kuzniecowa i Anastazja Pawliuczenkowa, Ukrainka Jelina Switolinai Holenderka Kiki Bertens.

Zmarła wybitna siatkarka
W wieku 89 lat zmarła Krystyna Hajec-Wleciał, 147-krotna reprezentantka Polski w siatkówce, wicemistrzyni świata z 1952 roku i Europy z 1951 roku. Była jedną z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek. Oprócz srebrnych medali mistrzostw globu i Starego Kontynentu zdobyła tez z reprezentacją Polski cztery brązowe medale tych imprez (MŚ w 1956 i 1962, a ME w 1955 i 1958). Na krajowym podwórku zdobyła aż 10 tytułów mistrzyni Polski, wszystkie z zespołem AZS AWF Warszawa. Po zakończeniu sportowej kariery została trenerką – pod jej wodza zespół AZS Warszawa zdobył dwukrotnie srebrny (1973, 1975) oraz brązowy medal (1974) mistrzostw Polski. Pogrzeb zmarłej siatkarki odbędzie się 20 sierpnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Łotwa już nie chce z Białorusią
Białoruś przygotowywała się do zorganizowania, wraz z Łotwą, mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które miały odbyć się od 21 maja do 6 czerwca przyszłego roku. Łotewskie władze poinformowały jednak, że rezygnują ze współpracy z Białorusią, a tym samym z organizacji z mistrzostw świata z powodu masowych i brutalnych represji, a także sfałszowania wyników prezydenckich. „Wydarzenia na Białorusi poważnie zmieniły sytuację. Obecnie nie widzę możliwości, byśmy mogli zorganizować mistrzostwa świata razem z Białorusią” – ogłosił premier Łotwy Arturs Krisjanis Karins, cytowany przez portal belsat.eu.

Ukarani za balowanie
Wyjście na imprezę do nocnego klubu przez dwóch piłkarzy Śląska Wrocław, Hiszpana Erika Exposito i Węgra Marka Tamasa, zostało uznane przez władze Ekstraklasy SA uznane za rażące złamanie zasad sanitarnych. Komisja Ligi nałożyła na obu zawodników dotkliwą karę finansową – będą musieli zapłacić po 30 tys. złotych grzywny.

Kubacki najlepszy w Szczyrku
Trener naszej kadry skoczków narciarskich Michal Doleżal wystawił swoja ekipę do rozegranych w miniony weekend na skoczni w Szczyrku Międzynarodowego Memoriału Olimpijczyków. Był to pierwszy start biało-czerwonych od 11 marca, czyli po 156 dniach przerwy. Zawody wygrał Dawid Kubacki, który o jeden punkt wyprzedził Kamila Stocha. Trzecie miejsce zajął Klemens Murańka, czwarte Piotr Żyła, piąte Tomasz Pilch, a szóste Maciej Kot. W najbliższy weekend w Wiśle odbędzie się turniej Letniej Grand Prix, na który zjedzie cała światowa czołówka skoczków.

Piszczek nie chce rządzić
Łukasz Piszczek postanowił przed swoim ostatnim sezonem w Borussii Dortmund zrezygnować z funkcji wicekapitana oraz miejsca w radzie drużyny. Polski piłkarz występuje w ekipie z Dortmundu od 2010 roku, zdobył z nią sześć trofeów i ustanowił wiele klubowych rekordów, m.in. największej liczby występów w Lidze Mistrzów. Uważany jest za jedną z piłkarskich ikon Borussii.

Kwartalnik „Bez dogmatu” (nr 123-124)