Czas selekcjonerów

Czas selekcjonerów

Od najbliższego wtorku reprezentacja Polski rozpocznie w Juracie przygotowania do mistrzostw Europy. Po kilku dniach relaksu nad morzem wybrańcy trenera Adama Nawałki przeniosą się w Bieszczady, do Arłamowa.

Wybór piłkarzy do kadry na wielką futbolową imprezę z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Zwłaszcza dla selekcjonera, który przed podjęciem personalnych decyzji poddawany jest gigantycznej presji. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że dla każdego piłkarza powołanie do reprezentacji to potężny marketingowy bonus, znacznie podnoszący jego transferową wartość.

Filary biało-czerwonych

W kadrze Adama Nawałki są oczywiście gracze, którzy nie muszą ani osobiście ani przez swoich agentów zabiegać o powołania, bo są filarami reprezentacji i stanowią o jej sile.Wbrew pozorom nie ma ich jednak aż tak wielu. W tym gronie na pewno są Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak. Kamil Glik, Łukasz Piszczek, Arkadiusz Milik, Kamil Grosicki, Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny i może jeszcze Maciej Rybus. To jednak tylko dziewięciu graczy, a kadra na Euro 2016 musi liczyć 23 zawodników, co oznacza, że Nawałka ma możliwość dość sporego manewru przy obsadzie pozostałych czternastu miejsc.
Chętnych na ich zajęcie rzecz jasna nie brakuje, a medialny show jaki PZPN urządził przed ogłoszeniem kadry nie służył niczemu innemu jak tylko poprawieniu wskaźników tzw. klikalności oficjalnej strony internetowej związku. Trzeba jednak obiektywnie docenić biznesowe zacięcie ekipy Zbigniewa Bońka i jej niewyczerpaną pomysłowość w ogrywaniu na medialnym polu konkurencyjnych sportowych portali.
Dla przeciętnego kibica futbolu te informacyjne zmyłki nie mają jednak większego znaczenia, bo 30 maja Nawałka i tak będzie musiał oficjalnie podać 23-osobową kadrę na mistrzostwa Europy i raczej nie pominie w niej wspomnianej wcześniej dziewiątki podstawowych graczy. Na kogo miałby też zamienić takich zawodników jak Artur Boruc, Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Bartosz Kapustka, Tomasz Jodłowiec, Jakub Wawrzyniak, Paweł Wszołek, Filip Starzyński, Karol Linetty, Ariel Borysiuk, Łukasz Teodorczyk, Bartosz Salamon, Thiago Cionek i Michał Pazdan? Owszem, można jeszcze do tej listy dorzucić Przemysława Tytonia, Artura Sobiecha, Mariusza Stępińskiego, Sebastiana Milę, Dawida Kownackiego, Ariela Borysiuka, a nawet Pawła Olkowskiego, Łukasza Szukałę i Sławomira Peszkę. PZPN wynajął w Juracie i Arłamowie dość miejsca dla nich wszystkich, ale do Francji może pojechać tylko dwudziestu trzech.

Przywilej prezesa PZPN

Może i Nawałka ma słuszność tworząc wrażenie, że nic jeszcze nie zostało przesądzone i każdy z wymienionych ma wciąż realne szanse na wyjazd do Francji. Ostateczny efekt będzie jednak taki, że po zakończeniu zgrupowania w Arłamowie kilku piłkarzy będzie głęboko rozczarowanych brakiem powołania na Euro 2016, nawet jeśli selekcjoner wybierze faktycznie 23 najlepszych. Coś takiego nie jest jednak możliwe, bo przecież Nawałka nie był i nie jest we wszystkich swoich personalnych decyzjach całkowicie suwerenny. Jego zwierzchnicy w PZPN znają się przecież na futbolu nie gorzej i choć zaklinają się że tak nie jest, nigdy nie przejawiają skrupułów żeby wtrącić swoje trzy grosze.
Tak było zawsze, nawet za selekcjonerskiej kadencji Leo Beenhakkera, więc nie ma żadnych przesłanek by sądzić, że akurat Zbigniew Boniek jako prezes PZPN całkowicie zrezygnuje z ingerencji w ostateczny skład kadry. I jeśli sam się tym jakoś publicznie nie pochwali, nawet nie będziemy o tym wiedzieć.

Zaczną bez Lewandowskiego…

Na zaczynające się we wtorek zgrupowanie w Juracie nie przyjadą Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, bo obaj 21 maja zagrają jeszcze w finale Pucharu Niemiec. Nie przyjadą też Maciej Rybus, który także 21 maja wystąpi w barwach Tereka Groznego w ostatniej kolejce rosyjskiej ekstraklasy, oraz Grzegorz Krychowiak, bo on 22 maja gra z Sevillą w finale Pucharu Hiszpanii z Barceloną. W komplecie kadra zbierze się dopiero 23 maja w Arłamowie.

Kalendarz reprezentacji
17-21 maja: zgrupowanie regeneracyjne w Juracie;
23-31 maja: zgrupowanie w Arłamowie;
30 maja: ogłoszenie 23-osobowej kadry na Euro 2016;
1 czerwca: sparing z Holandią (Gdańsk);
2-4 czerwca: dni wolne;
6 czerwca: sparing z Litwą (Kraków);
7 czerwca: wylot do Francji;
12 czerwca: mecz z Irlandią Północną (Nicea);
16 czerwca: mecz z Niemcami (Paryż);
21 czerwca: mecz z Ukrainą (Marsylia).

Poprzedni

Pożegnanie Flavii Pennetty z tenisem

Następny

Prawda nie do zakrzyczenia*