20 maja 2024

Irlandczycy straszą

Irlandia Północna przedłużyła serię meczów bez porażki do dwunastu. Pierwsi rywale biało-czerwonych w rozgrywkach grupowych Euro 2016 mogli prowadzić zeSłowakami już w siódmej minucie, ale sędzia nie zauważył, że po strzale Kyle’a Lafferty’ego piłka odbiła się od ręki Petera Pekarika. W odpowiedzi Vladimir Weiss uderzył obok słupka z narożnika pola karnego. Kilka minut przed przerwą prowadzenie Słowakom powinien dać Robert Mak, przegrał jednak pojedynek z irlandzkim bramkarzem, Michaelem McGovernem. Zaraz po przerwie Słowacy stworzyli kolejną znakomitą okazję do zdobycia bramki, lecz Weiss z kilku metrów przerzucił piłkę nie tylko nad bramkarzem, ale i nad bramką gości. Na bramkę Matusza Kozaczika płasko z pola karnego strzelał Conor Washington. Słowacki bramkarz instynktownie odbił piłkę nogą. Druga połowa to duża przewaga dążących do zdobycia zwycięskiej bramki gospodarzy. Nie udała się im ta sztuka i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Kilka dni wcześniej Irlandczycy wygrali 3:0 w sparingu z Białorusią. Nie można tych wyników co prawda porównywać z porażką biało-czerwonych w Gdańsku z Holandią (1:2), ale chyba postawa piłkarzy Irlandii Północnej trochę zaniepokoiła dotąd tak pewnych siebie działaczy PZPN. Najważniejszy z nich, prezes Zbigniew Boniek, ostatnio już wręcz przyznaje, że potyczka z Irlandczykami będzie kluczowa dla naszej drużyny.
Ten nagły przypływ ostrożności po fatalnym występie naszej drużyny przeciwko Holandii wydaje się zrozumiały. Zwłaszcza w kontekście wyników dwóch pozostałych zespołów w „polskiej grupie”, czyli Niemiec i Ukrainy.
Ekipa Joachima Loewa kilka dni temu przegrała sparing ze Słowacją 1:3, ale zagrała w bardzo rezerwowym składzie i w fatalnych warunkach atmosferycznych. W sobotę Niemcy sprawdzili swoją formę w sparingu z Węgrami i wygrywając 2:0 (gole: Adam Lang, samobójcza i Thomas Mueller) chyba odzyskali pewność siebie. Loew wystawił do gry taki oto skład: Manuel Neuer – Benedikt Hoewedes, Jerome Boateng, Antonio Ruediger, Jonas Hector (46. Emre Can) – Sami Khedira (46. Mario Gomez), Toni Kroos (69.Bastian Schweinsteiger) – Thomas Mueller (69. Leroy Sane), Mesut Ozil, Julian Draxler (60. Andre Schuerrle) – Mario Goetze (79. Lukas Podolski).
Zwycięsko też swój ostatni sparing przed podróżą do Francji zakończyli też Ukraińcy, pokonując Albanią 3:1 (gole: Taras Stiepanienko, Andrij Jarmołenk i Jewhen Konoplianka).