2 maja 2024

Kanada po raz drugi z rzędu najlepsza

Kanada pokonała Finlandię 2:0 w rozegranym w Moskwie finale 80. mistrzostw świata w hokeju. Ekipa „Klonowego Liścia” obroniła tym samym tytuł zdobyty przed rokiem w Pradze. Co ciekawe, oba zespoły zmierzyły się w fazie grupowej i wówczas Finowie wygrali 4:0. W finałowym starciu byli już jednak tylko tłm dla Kanadyjczyków. W rozegranym wcześniej tzw. małym finale Rosjanie zwyciężyli zespół USA 7:2 i wywalczyli brązowe medale. Do Dywizji IA spadły drużyny Kazachstanu i Węgier. Najbardziej wartościowym hokeistą turnieju został 18-letni Fin Patrik Laine, strzelec siedmiu bramek. W drużynie All Stars znaleźli się: Mikko Koskinen (Finlandia) – Nikita Zajcew (Rosja), Michael Matheson (Kanada) – Patrik Laine (Finlandia), Wadim Szypaczjow (Rosja), Mikael Granlund (Finlandia). Kapitan zespołu Kanady Corey Perry został 27. hokeistą na świecie, który wywalczył trzy najważniejsze trofea: mistrzostwo olimpijskie, świata i zwycięstwo w Pucharze Stanleya.