16 kwietnia 2024

Skoki narciarskie: Polacy nie błysnęli w Hinzenbach

W minioną sobotę skoczkowie narciarscy spotkali się w austriackim Hinzenbach, gdzie rozegrano przedostatnie zawody tegorocznej edycji Letniej Grand Prix. Turniej na skoczni K-85 wygrał Japończyk Yukiya Sato. Najlepsze miejsce z reprezentantów Polski zajął Piotr Żyła, który wywalczył siódmą lokatę.

Na skoczni w Hinzenbach wystartowała szóstka polskich skoczków – Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Kacper Juroszek i Andrzej Stękała. Wszyscy bez problemu zakwalifikowali się do sobotniego konkursu, ale w walce o czołowe lokaty nie odegrali znaczącej roli. W pierwszej serii konkursu najlepsi byli Żyła i Stoch, którzy skoczyli odpowiednio 86 i 87 metrów i zajęli ex aequo siódme miejsce. Kubacki zaliczył 85 metrów i dało mu to dziewiątą lokatę. 20. miejsce zajął Kacper Juroszek, chociaż uzyskał 86 m, natomiast Wąsek i Stękała nie awansowali do drugiej serii konkursowej.
Zawody wygrał Japończyk Yukiya Sato, który skoczył 91 i 87,5 m i z łącznym dorobkiem 246,7 pkt wyprzedził Ryou Kobayashiego (90.5 i 87 m, 245,1 pkt). Trzecie miejsce wywalczył Niemiec Karl Geiger (85,5, 88 m, 244,2 pkt). W końcowej klasyfikacji z polskich skoczków w czołowej dziesiątce znaleźli się tylko Żyła (7. lokata, 86 i 87 m, 240,9 pkt) oraz Kubacki (8. lokata, 85 i 87 m, 239,1 pkt). W drugiej serii swój skok zawalił Stoch, który wylądował na 81. metrze i zajął dopiero 18. miejsce. Juroszek skoczył 84 m i utrzymał 20. pozycję w konkursie. W klasyfikacji generalnej tegorocznej LGP najlepsze miejsce z biało-czerwonych zajmuje Kubacki, który z dorobkiem 192 pkt zajmuje trzecie miejsce. Prowadzi Norweg Halvor Egner Granerud (300 pkt), przed Austriakiem Janem Hoerlem (225 pkt). Finał letniego sezonu odbędzie się w najbliższy weekend (2 października) w Klingenthal.

Na marginesie książki Jerzego Kochana „Filozofia, Marksizm, Socjalizm. Studia – szkice – polemiki”.