20 kwietnia 2024

Złote Kolce dla biegaczki i młociarza

Mistrzyni Polski na 400 m Justyna Święty-Ersetic i młociarz Wojciech Nowicki zostali tegorocznymi laureatami nagrody „Złote Kolce”, przyznawanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Dwie kolejne lokaty w klasyfikacji kobiet zajęły biegaczka Sofia Ennaoui i oszczepniczka Maria Andrejczyk, natomiast wśród mężczyzn tyczkarz Piotr Lisek i kulomiot Micha Haratyk.

Mimo że z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku nie odbyły się żadne międzynarodowe imprezy lekkoatletyczne (odwołano mistrzostwa Europy i przełożono igrzyska olimpijskie), nie zdecydowano się na odwołanie plebiscytu „Złote Kolce”. W piątek w siedzibie TVP wręczono nagrody dla najlepszych polskich lekkoatletów mijającego roku. Wśród pań zwyciężyła startująca na co dzień w barwach AZS Katowice Justyna Święty-Ersetic, która w sezonie halowym poprawiła rekord Polski na 400 m, wygrała World Athletics Indoor Tour na tym dystansie oraz uzyskała drugi czas na świecie. Także latem biegaczka imponowała formą zdobywając złoty medal mistrzostw Polski, a sezon na otwartych stadionach zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Drugą lokatę przyznano specjalistce w biegach średniodystansowych Sofii Ennaoui (AZS UMCS Lublin), a trzecie oszczepniczce Marii Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki).
Wśród mężczyzn wygrał Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok), który został w 2020 roku mistrzem Polski i z wynikiem 80,28 m był liderem europejskich tabel. Po „Złote Kolce” młociarz z Białegostoku sięgnął po raz drugi w karierze. Drugie miejsce w tegorocznym plebiscycie zajął tyczkarz Piotr Lisek (OSOT Szczecin), a trzecie kulomiot Michał Haratyk (Sprint Bielsko-Biała). W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów „Złotych Kolców” wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, „Przeglądu Sportowego” oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
„Złote Kolce” to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.