48 godzin świat

I po traktacie…

1 lutego amerykański prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone uruchomiły procedurę wycofania się z układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF). W reakcji na to prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat tego układu. Zapewnił, że wszystkie propozycje Rosji dotyczące ograniczenia pocisków pośredniego i średniego zasięgu „pozostają na stole” i „drzwi do rozmów są otwarte”. Zzef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreśla, że strona amerykańska naruszyła porozumienie z 1999 roku, gdy przystąpiła do testów dronów bojowych, których dane techniczne są zbliżone do danych pocisków manewrujących bazowania lądowego zabronionych w traktacie. A od 2014 roku Waszyngton zaczął rozmieszczać w Europie wyrzutnie Mk41, mieszczące pociski Tomahawk. Jest to bezpośrednie naruszenie INF.

Rozpad opartego na INF systemu bezpieczeństwa będzie miał swoje reperkusje nie tylko w Europie, ale również na Dalekim Wschodzie. Jeśli Stany Zjednoczone rozmieszczą pociski tej kategorii w Japonii, automatycznie spowoduje to podobną reakcję ze strony Chin.

NATO rośnie

W środę w Brukseli przedstawiciele 29 krajów członkowskich NATO podpiszą z Macedonią Północną traktat akcesyjny. W uroczystości będzie uczestniczył macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrow. Parlament Macedonii przegłosował 11 stycznia poprawkę do konstytucji, która zakłada zmianę nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej. Był to warunek umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO. Zmiany nazwy domagali się Grecy, którzy uważali, że nazwa „Macedonia” może prowadzić do roszczeń w stosunku do terytorium greckiego o tej samej nazwie.

Porozumienie w sercu Afryki

Zawarte zostało porozumienie pokojowe mające zakończyć ciągnący się od 2013 r. konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej. Stronami porozumienia są rząd państwa i 14 ugrupowań zbrojnych działających na terenie RŚA. Szczegóły porozumienia uzgodnionego w Chartumie dzięki mediacji ONZ nie są znane. Ma ono obejmować zasady podziału władzy. W wyniku wojny domowej ponad milion ludzi musiało porzucić swoje siedziby. Do 2016 r. W RŚA operowała armia francuska, potem już tylko siły ONZ. Podpisanie uzgodnionego dokumentu ma nastąpić w najbliższych dniach w stolicy RŚA – Bangui.

Przeciw uprowadzeniom w metrze

Tysiące kobiet wyszły na ulice Meksyku aby zaprotestować przeciwko coraz częstszym próbom porwań i przemocy wobec kobiet w metrze. Dotąd uchodziło ono za bezpieczny środek transportu.

Papież Franciszek w ZEA

To pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego na Półwyspie Arabskim. Rozpoczęło ją spotkanie z wielkim imamem meczetu Al Azhar w Kairze i udział w spotkaniu przedstawicieli różnych religii.

Hiszpanie chcą godnych emerytur

Kilka tysięcy hiszpańskich emerytów manifestowało w Madrycie żądając podwyżki świadczeń. Ich protest wsparli strajkujący w stolicy Hiszpanii od 22 stycznia taksówkarze.

121 ofiar przerwania tamy

Tragiczna katastrofa w kopalni rudy żelaza Corrego do Feijao, w efekcie której zalały ją błoto i szlam w Brazylii nie zamknie się tym bilansem. Nadal 226 osób uważa się za zaginione.