48 godzin świat

Wybory bez opozycji

W Beninie odbywały się w niedzielę wybory parlamentarne. Brały w nich udział tylko dwie partie, obie związane z prezydentem kraju Patrice Talonem. Pozostałe partie nie zostały dopuszczone do udziału w wyborach, gdyż nie spełniły kryteriów narzuconych przez nowe prawo wyborcze. W poprzednich wyborach, pięć lat temu, listy zgłosiło 20 partii. Niegdyś to niewielkie zachodnioafrykańskie państwo uchodziło za modelową demokrację, obecnie Amnesty International zwraca uwagę na arbitralne aresztowania dziennikarzy i aktywistów. W Beninie obowiązuje też zakaz demonstracji i protestów.

Podejrzani zatrzymani

Dwóch głównych podejrzanych, poszukiwanych po serii eksplozji na Sri Lance, zostało zatrzymanych. Zatrzymani to jakoby bracia Mohamed Saadik Abdul Haq i Mohamed Saahid Abdul Haq. Poinformowano, że ukryli się w sklepie obuwniczym swojego krewnego w mieście Gampola. Aresztowano również właściciela furgonetki, którą zatrzymani przybyli do miasta oraz właściciela sklepu. Podczas ataku lankijskich służb na domniemanych dżihadystów, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę, zginęło co najmniej 15 osób, w tym sześcioro dzieci, a 26 kwietnia służby bezpieczeństwa próbowały zająć magazyn dżihadystów w mieście Sainthamaruthu na wschodzie Sri Lanki. Kilka osób wysadziło się w powietrze w trakcie wymiany ognia.

Jak zechcą, zagłuszą

Rosyjskie Ministerstwo Obrony rozmieszcza na terytorium obwodu kaliningradzkiego zestaw środków do walki radioelektronicznej „Murmańsk-BN”, który potrafi tłumić kanały łączności i sterowania w zasięgu 5 tysięcy kilometrów – taką informację podały „Izwiestia” powołując się na służby prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Wcześniej pojawiły się informacje, że analogiczny zestaw został rozmieszczony na Krymie w bazie 475. ośrodka walki elektronicznej Floty Czarnomorskiej.

Rosja bliżej Chin

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że stosunki handlowo-gospodarcze Moskwy i Pekinu rozwijają się lepiej, niż planowano, obrót handlowy w 2018 roku wyniósł ponad 108 mld dolarów – podkreślił rosyjski przywódca, otwierając dwustronne negocjacje rosyjsko-chińskie z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. „Nasza współpraca osiągnęła bezprecedensowo wysoki poziom i stała się przykładem na to, jak powinny być budowane stosunki międzypaństwowe we współczesnym świecie” – powiedział prezydent Putin.

Wycofanie jak wyzwolenie

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro powiedział, że wycofanie się kraju z Organizacji Państw Amerykańskich było jego wyzwoleniem z „ministerstwa kolonii amerykańskich”.

Butina skazana

Sąd w Waszyngtonie skazał Rosjankę Marię Butinę na 18 miesięcy więzienia. Sędzia Tanya Chutkan powiedziała, że naruszenie, do jakiego przyznała się Butina zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

120 pedofili w Nowym Jorku

Rzymskokatolicka diecezja Nowego Jorku opublikowała listę księży oskarżonych o molestowanie seksualne niepełnoletnich lub posiadających pornografię dziecięcą. Jest na niej 120 księży.

Kamizelki nadal w akcji

Kolejna sobota – kolejne protesty „żółtych kamizelek” we Francji. Według policji wzięło w nich udział 23,6 tys osób. Zdaniem protestujących liczba uczestników demonstrantów była znacznie większa.