48 godzin świat

Zamach na weselu

Do samobójczego ataku doszło w sobotę o godzinie 22:40 czasu lokalnego w jednej z sal weselnych w Kabulu. Według najnowszych informacji zginęły 63 osoby, a ponad 180 zostało rannych. Naczelnik służby prasowej MSW Afganistanu Nusrata Rahimi poinformował, że terrorysta samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w trakcie wesela w hotelu Dubai City na zachodzie afgańskiej stolicy. Na weselu bawiło się co najmniej tysiąc osób. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

ONZ wesprze transformację

ONZ jest gotowa wesprzeć proces transformacji w Sudanie – podano w oświadczeniu rzecznika prasowego sekretarza generalnego ONZ Stephane’a Dujarrica. Przejściowa Rada Wojskowa Sudanu i koalicja opozycyjna „Siły na rzecz Wolności i Zmian” podpisały w sobotę w Chartum finalne porozumienie w sprawie okresu przejściowego w kraju. Z deklaracji wynika, że najwyższym organem władzy w kraju w okresie przejściowym, który potrwa trzy lata, będzie suwerenna rada. W jej skład wejdzie pięciu przedstawicieli wojskowych i pięciu działaczy cywilnych, a także jeden członek wybrany w drodze głosowania ogólnego. Zaproponowano również utworzenie rady ministrów. Premiera wybiorą siły polityczne, następnie powoła on ministrów. Wojskowi mianują ministra obrony.

HK nadal niespokojny

Opozycja w Hongkongu zapowiedziała, że może poprosić o pomoc inne kraje. Pekin sugeruje, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w działania antychińskie w enklawie. Wcześniej Komisja Spraw Zagranicznych Amerykańskiej Izby Reprezentantów wydała oświadczenie wzywające Chiny do porzucenia tłumienia pokojowych protestów w Hongkongu. Kongresmeni stwierdzili, że komitet „wzywa Pekin do zakończenia ingerencji w autonomię Hongkongu”. W odpowiedzi na komentarze amerykańskiej Izby Reprezentantów i innych amerykańskich polityków dotyczące wydarzeń w Hongkongu, chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że Stany Zjednoczone spiskowały z elementami przestępczymi i były „szaleńczo” zaangażowane w kryminalne działania antychińskie w Hongkongu.

Pod zmienioną nazwą

Zatrzymany w Gibraltarze irański tankowiec „Grace 1” zmienił nazwę na „Adrian Darya 1” i podniósł irańską banderę (wcześniej pływał pod banderą panamską). Gibraltar odwołał zatrzymanie statku w czwartek, jednak Stany Zjednoczone wystąpiły z wnioskiem o podtrzymanie aresztu.

Zdjęcia ciemnej strony

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna udostępniła zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca, badanej od stycznia przez lądownik Chang’e 4 i łazik księżycowy Yutu 2.

Trump chce kupić Grenlandię?

Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” twierdzi, że Biały Dom rozważa możliwość zakupu tej duńskiej posiadłości. Kupić Grenlandię niegdyś chciał prezydent Truman, Duńczycy jednak jego ofertę odrzucili.

Uprowadzeni w zatoce

Tym razem nie chodzi jednak o Zatokę Omańską, lecz Gwinejską. Na jej wodach nieopodal wybrzeża Kamerunu piraci uprowadzili z dwóch statków17 marynarzy – są wśród nich Chińczycy, Ukraińcy i Rosjanie.

Kolejny wielki pożar lasów

Po Syberii i greckiej wyspie Eubea lasy płoną teraz na jednej z Wysp Kanaryjskich – Gran Canarii. Nakazano ewakuację hotelu i gminy Tejeda. To druga ewakuacja na wyspie w ciągu tygodnia.